Franskmændene vil have forandring, konstaterer Emmanuel Macron fra den nystartede bevægelse En Marche!, efter flere prognoser søndag aften viser, at han går videre til anden runde af Frankrigs præsidentvalg.
Efter alt at dømme skal han møde Front Nationals partileder, Marine Le Pen, i anden og afgørende valgrunde om to uger.
- Franskmændene har udtrykt ønske om forandring, siger Macron til det franske nyhedsbureau AFP, efter de første prognoser pegede på ham som vinder af første valgrunde.
- Vi indleder tydeligvis et nyt kapitel i fransk politisk historie, siger den 39-årige politiker.
Kandidaterne fra de to store partier i Frankrig, Socialistpartiet og det konservative Republikanske Parti, ser ifølge prognoserne ikke ud til at gå videre til anden valgrunde.
Kun de to kandidater, der har fået flest stemmer, går videre.
Prognoserne viser, at Macron får mellem 23 og 24 procent af stemmerne, mens Le Pen ventes at få mellem 21,6 og 23 procent, skriver det franske nyhedsbureau AFP.