De fleste af os kan formentlig genkende den irriterende følelse af at misse bussen i sidste øjeblik.
Norske Amalie Engen blev sikkert også en anelse frustreret, da hun mandag formiddag missede sin bus, men denne gang blev irritationen hurtigt afløst af enorm glæde.
Det skulle nemlig vise sig at være held i uheld, at Amalie blev nødt til at vente på den næste bus.
Ventetiden brugte hun på at købe fire skrabelodder, og et af disse gjorde hende én million norske kroner rigere.
Det skriver Norsk Tipping.
- Jeg kunne ikke tro det, så jeg blev nødt til at sende et billede af vinderloddet til min far for at høre, om jeg havde set rigtigt, siger Amalie Engen til den norske spiludbyder.
Amalie Engen, som er i gang med sit sidste år sin videregående uddannelse, fortæller, at størstedelen af pengene skal gå til opsparingen, men der skal også nok blive plads til lidt sjov.
Hun har blandt andet tænkt sig at købe en brugt bil og tage forældrene med på ferie.
- Tænk, at jeg kan gøre alt det. Jeg er så glad for, at jeg kom for sent, siger den nybagte millionær.