Du kan her rette dine indstillinger for, om vi må sætte cookies og bruge persondata.
Rapportér annonce
Du har mulighed for at rapportere denne annonce til annonceafdelingen på Ekstra Bladet, hvis du enten finder
annoncen upassende eller at annonceringen er ulovlig.
Vær opmærksom på at du er i gang med at anmelde en annonce som værende ulovlig, er du sikker på du vil
fortsætte?
(En ulovlig annonce overtræder gældende lovgivning, læs mere
her)
Tak for din påbegyndte anmeldelse. Vi har flere retningslinjer for annoncering på Ekstra Bladet, som skal
overholdes, og hvis vi finder at annoncøren ikke har overholdt disse, vil de blive frataget muligheden for at
annoncere på Ekstra Bladet fremadrettet. Det vil hjælpe os meget, hvis du vil skrive en uddybende kommentar
nedenfor, så vi kan få lokaliseret annoncen og tjekket op på om vores retningslinjer overholdes.
Tak for din påbegyndte anmeldelse. Vi vil gerne høre din begrundelse for din anmeldelse, så vi kan undersøge
annoncen, da vi tager alle indsendte anmeldelser alvorligt. Det vil hjælpe os meget, hvis du vil skrive en
uddybende kommentar nedenfor.
Din begrundelse skal som minimum bestå af 30 tegn
Tak for din henvendelse
Din anmeldelse er nu afsluttet. Tak fordi du bidrager til EB.dk.Annoncerne på EB.dk er en essentiel
indtægtskilde, som sørger for at Ekstra Bladet hver dag kan udkomme, og holde danskerne oplyste om hvad der
foregår rundt omkring i verden.
Fejl
Der skete en fejl med afsendelsen af rapporteringen.
Arrogante DSB sænker priserne ... på nogle billetter
Statsbanerne vil nu ind i konkurrencen om kunderne, men standardbilletterne bliver ikke billigere
Hvis du køber billetten kort tid før afgang, får du ingen rabat. DSB forsøger dog nu at vinde markedsandele tilbage med nyt produkt. Arkivfoto: Jonas Olufson
Annonce:
Følger SamfundFølg Samfund
IC4-skandalen. Sporarbejde. Strejker.
Det har ikke skortet på DSB's evne til at teste kundernes tålmodighed, men alligevel har DSB haft arrogance nok til at holde fast i skyhøje priser i årevis.
Men nu har DSB tilsyneladende fået øjnene op for, at blandt andet Gomore og Flixbus lukrerer på statsbanernes evne til at skræmme kunderne i en grad, så de har vundet markedsandele.
Dog har statsbanerne ikke tænkt sig at sænke standardprisen, forstås, derimod er det de såkaldte Orangebilletter, der skal bookes i god tid, og som ikke er refunderebare, der skal sendes flere af ud til kunderne.
Samtidig indføres et nyt produkt, som hedder Orange Fri. Her kan kunderne være heldige, at der er billetter et par timer før afgang, oplyser DSB, og samtidig bliver prisen sænket betragteligt. Således vil en tur fra København til Kolding koste fra 185 kroner med Orange Fri. Til sammenligning koster en standardbillet 360 kroner. Orange Fri bliver mulige at refundere i et tidsrum op til afrejsen.
Fremover vil DSB således sende 120.000 Orange- og Orange Fri-billetter ud om ugen. Hidtil har DSB kun sendt 60.000 Orange-billetter ud om ugen.
Med Gomore, der er en app, hvor man kan få et lift med andre, som skal samme vej, kan samme distance klares for mellem 100 og 150 kroner, mens Flixbus tager mellem 119 og 149 kroner for turen.
DSB indfører fra 18 februar en ny fleksibel billig billettype. Orange Fri.
Der flest billige billetter at finde uden for de travle myldretider i togene mandag til torsdag i tidsrummene kl. 7 til 9 og fra kl. 14 til 18.
MEN – det er muligt at finde Orange Fri billetter også i de tidsrum. Og endnu flere på de populære afgange f.eks. fredag eftermiddag kl. 16 og retur søndag eftermiddag kl. 13. Bestiller man i god tid - otte dage før afgang- kan turen mellem København og Aarhus køres for 199 kr. hver vej. Hele lørdag er der mange billetter hele dagen.
DSB fordobler med lanceringen af Orange Fri det samlede antal af Orange-billetter, fordelt på den nye billettype Orange Fri og de billigste Orange-billetter. Det betyder konkret, at der hver uge er omkring 120.000 billige billetter til salg af både Orange og Orange Fri.
Begge billettyper købes til en konkret afgang. Orange Fri billetterne kan refunderes helt op til 30 minutter før afgang, så man kan roligt lade sig friste og købe billetten i god tid, hvor udbuddet af billetter er større. De billigste billetter, Orange, kan ikke refunderes.
Orange og Orange fri gælder kun til DSB-tog – her kan DSB sætte priserne alene på kommercielle produkter/tilbud
Standardbilletten skal gælde til omstigning til bus – og priserne fastsættes her sammen med de øvrige traikselskaber.