Det har været et mere end almindeligt turbulent år for Grækenland, der i flere omgange blevet spået at gå bankerot og enten selv træde ud af euroen eller blive smidt ud.
Og skulle nogen være i tvivl om, at grækerne er hårdt spændt for, står erhvervsorganisationerne parat med friske tale for julehandelen:
30 procent faldt salget af julegaver i år sammenholdt med 2010.
Det skriver avisen Athens News.
- De umiddelbare tal for overalt i Grækenland viser skuffende salgstal. Salg af tøj og sko oplever et fald på 40 procent, forbrugerelektronik 30 procent og bøger og andre gaver 20 procent, siger Vassilis Korkidis, formand for erhvervsorganisationen ESEE til avisen.
Efter George Papandreou trådte tilbage som premierminister i november, venter grækerne nu på at skulle til valgurnerne og vælge en ny regering.
Valget kommer formentlig først til april - to måneder senere end planlagt.