Efter et par smukke dage i hele landet er det tid til mere regn, og regn det får de i Østjylland og på Fyn i nat.
DMI advarer ligefrem om potentielt farlige vejrforhold og lokale skybrud på sin hjemmeside.
Torden og skybrud
'Der er varsel for kraftig regn i nat og torsdag morgen i Østjylland og i det fynske område. Lokalt kan der også være skybrud. Regnen ventes ledsaget af torden. Der er mange steder risko for 25-35 mm regn på 6 timer og lokalt risiko for mere end 15 mm på 30 min', skriver DMI.
TV: Sommervejrudsigt fra Roskilde i 31 meters højde.
Torsdag spreder regnen sig østpå, men heldigvis for de mere end 100.000 mennesker, der bor i telt på Roskilde Festival, ser den ud til at løje gevaldigt af inden da.
Rigtig hæderligt Roskilde-vejr
Ifølge
vejret.dk vil der ikke engang falde en millimeter regn i Roskilde-området torsdag - og for den sags skyld heller ikke fredag eller lørdag.
Temperaturen vil begge dage ligge lige under 20 grader, så alt i alt rigtig hæderligt vejr til at drikke øl, høre musik og nyde livet.
Søndag vil der komme noget kraftigere regn i hele landet, ligesom temperaturen ser ud til at dale lidt.
Hvordan bliver vejret mon de næste 10 dage i dit lokalområde? Se det på vejret.dk.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.