Annonce:
Annonce:

Her er julen tilladt

Boligforeninger med overvægt af indvandrere er dybt forundrede over aflyst jul i Kokkedal. Hjælp ekstrabladet.dk med at lave julekort over Danmark

Annonce:
Følg Samfund

Hjælp ekstrabladet.dk med at finde ud af, hvor julen er i fare. Marker på det interaktive kort over artiklen, om julen er tilladt hos dig.

Afdelingsbestyrelsen i Egedalsvænge i Kokkedal har i år afskaffet julens festligheder i det nordsjællandske boligområde.

Det er formand for boligforeningen Mjølnerparken på Nørrebro i København, hvor omkring 90 procent af beboerne har fremmed baggrund med 38 forskellige nationaliteter, dybt forundret over.

- Det er vildt langt ude, hvad du fortæller mig. Sådan noget kunne vi aldrig finde på at gøre her. Vi har ikke flertalsdiktatur, siger Muhammed Aslam, som er formand for en bestyrelse, der består af otte mænd, alle med fremmed baggrund, til Ekstra Baldet.

Vi klipper og klistrer
I Egedalsvænge var det et lille muslimsk flertal i bestyrelsen, der dømte julen ude.

Læs også:

'Aflyst jul kommer ikke jer ved' og Formand om aflyst jul: Det er trist

Annonce:

I Gellerupparken ved Aarhus julehygger de mange boligafdelinger sig hvert år med forskellige aktiviteter i december.

- Her bor jo utrolig mange børnefamilier, siger formand for afdelingen Toveshøj, Anett Sällsäter.

- Hver afdeling har deres traditioner og laver forskellige ting. I den, jeg er formand for, klipper og klistrer vi julepynt til den store medalje. Vi mødes og drikker kaffe eller te og spiser masser af æbleskiver. Det er rigtig hyggeligt.

Læs også:

Jan om aflyst julehygge: De går i små sko og Ali om aflyst juletræ: Flertallet bestemmer

Respekter hinandens kultur - også mindretallets
Anett Sällsäter er også overrasket over, at boligforeningen i Kokkedal egenrådigt har afskaffet julen.

- Vi har aldrig oplevet, at nogle har modsat sig fejre julen, selv vi bor mange nationaliteter i boligkomplekset. Vi laver også juledekorationer sammen. Men en fælles julefest som sådan har vi ikke. Til gengæld pynter mange deres altaner med gran og lys. Sådan har det altid været i den tid, jeg har boet her.

Læs også:

Fem muslimer aflyser dansk julehygge og Muslim: Krænkende at ødelægge julen

Mjølnerparken holder ikke fælles julefester:

Annonce:

- Men det skyldes primært, at der ikke har været fremsat ønsker om det. Vi vil være meget positive over for et sådant ønske, siger han og oplyser, at der bliver slået katten af tønden hver gang til fastelavn. Det er en begivenhed, alle og især børnene ser frem til, siger Muhammed Aslman.

Muhammed Aslam mener også, at når man laver noget i fællesskab, skal man tage højde for alles ønsker. Også mindretallets.

- Man må respektere hinandens kultur.

Læs også:

DF: Regeringen skal redde julen og K: Muslimer slår julen ihjel

Hjælp ekstrabladet.dk med at finde ud af, hvor julen er i fare. Marker på det interaktive kort over artiklen, om julen er tilladt hos dig.

Skriv til os, hvis du kender til lignende historier om truede danske traditioner. SMS/MMS til 1224 (det koster almindelig sms-takst), eller mail til 1224@eb.dk.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Fra i dag skal hun kaldes for Sylteminister
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: