Annonce:
Annonce:

Politi tilbød at skjule Engells druk

Hans Engell afslører i ny bog, at politifolk tilbød at dække over hans spritkørsel, da han i 1997 smadrede sin politiske karriere ved at køre ind i betonblok

Hans Engell - politifolk tilbød at redde ham. (Foto: Thomas Borberg)
Hans Engell - politifolk tilbød at redde ham. (Foto: Thomas Borberg)
Annonce:
Følg Samfund

Flere politifolk var i 1997 parate til at dække over tidligere justitsminister og leder af Det Konservative Folkeparti, Hans Engell, da han smadrede sin politiske karriere ved at køre fuld ind i en betonblok på Helsingør-motorvejen.

Engell afslog imidlertid flere tilbud om at dække over sagen og i hemmelighed fjerne hans smadrede bil. Det skriver B.T. med baggrund i Hans Engells nye erindringsbog' Farvel til Slotsholmen', der udkommer i næste uge.

Hans Engell afviser i dag at identificere de politifolk, der kontaktede ham.

Han ser tilbuddet som "en venlig trøst", men overvejede aldrig at tage imod det.

- Der var ingen plads til illusioner. Jeg var fuldstændig klar over, at en smadret bil på motorvejen med min nummerplade talte sit helt eget tydelige sprog, skriver Hans Engell.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Hvad er din pris, Mette?
Annonce:
Annonce:

... MEGA-GALLERI

Annonce:
Annonce: