En af 2013s mest omtalte danskere er omsider på dansk jord igen. Otteårige Im og hendes mor Suthida er netop landet i Københavns Lufthavn i Kastrup, hvorfra de skal flyve videre til Aalborg.
Derfra går turen videre til Aabybro, som de blev tvunget til at forlade, da Ims stedfar Johnny Nielsen døde af kræft. Dermed mistede Suthida og Im nemlig retten til at blive i Danmark, og myndighederne sendte dem retur til Thailand.
- Jeg glæder mig til at møde alle mine venner og min familie, lyder det fra Im, da Ekstra Bladet og en række andre journalister møder den hjemvendte familie i lufthavnen.
Im har pakket: 'Hun har kedet sig i Thailand'- Jeg glæder mig til at komme i skole. Og til at møde farmor og farfar, lyder det videre.
På spørgsmålet om, hvad den otteårige synes om, at hele Danmark har kæmpet for at få hende hjem igen, lyder svaret:
- Det har været dejligt. Det første, jeg skal, når jeg kommer hjem, er at give alle en stor krammer og sige tak til alle, der har hjulpet os.
Den lov, der betød, at Im og hendes mor måtte forlade Danmark, blev efter stort folkeligt pres ændret af Folketingets partier (på nær Dansk Folkeparti). Dermed betyder et dødsfald ikke længere, at familier skal forlade landet.
Loven træder dog først i kraft i løbet af foråret, og Im og hendes mor skal derfor opholde sig i landet på en turistvisum, indtil loven er vedtaget.
Im kommer hjem!- Im har kedet sig her i Thailand, da hun ikke kan sproget og ingen venner har, så hun glæder sig rigtig meget til at starte i skole igen på mandag, lød det fra Suthida før afgangen fra Thailand.
Da Im og Suthida forlod Aabybro, holdt skolen en farvelsammenkomst, og de vil også holde en lille velkomstfest, når de kommer tilbage.
- Det bliver nok ikke alt for stort, men vi vil helt sikkert holde en velkomstdag for hende, har Ims klasselærer i 1.b, Maiken Jespersen, tidligere fortalt til Ekstra Bladet.
Im har kun modtaget undervisning fra sin mor i Thailand i næsten to måneder.