Annonce:
Annonce:

Afrikaner anholdt i USA: Ville smugle uran til Iran

De amerikanske immigrationsmyndigheder har fanget en mand, som ville smugle uran til Iran

Annonce:
Følg Samfund

En mand fra Sierra Leone blev forleden anholdt i en lufthavn i New York med uran gemt i skosålerne. Det radioaktive stof skulle sælges og smugles til Iran.

Patrick Campbell blev ifølge det amerikanske justitsministerium anholdt onsdag, da han ankom til John F. Kennedy-lufthavnen fra Paris.

Han er anklaget for at agere mellemmand i salget af 1000 tons uran. Den 33-årige mand fra Sierra Leone har været under overvågning siden maj 2012, da han på internettet reagerede på en henvendelse om at købe uran 308.

"Sælgeren" var en immigrationsbetjent fra de amerikanske myndigheder.

Campbell lovede immigrationsbetjenten at fragte 1000 tons uran, skjult som krom, fra Sierra Leone til Iran.

Under en række telefonsamtaler og en e-mail-korrespondance har Campbell forklaret, at han står i forbindelse med et selskab, som sælger uran, guld, diamanter og krom.

Den 33-årige blev anholdt i New York, da han var på vej videre til Florida, hvor han skulle fremvise uran-prøver til sin kontakt.

Prøverne var gemt i sålerne til nogle sko, der var i hans bagage.

Campbell kan straffes med op til 20 års fængsel og en bøde på en million dollar, hvis han findes skyldig.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Præster, pædofili og børneporno
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: