Tørklædedebatten er tilbage, og nu er Dansk Folkepartis værdiordfører, Pia Kjærsgaard gået i offensiven.
For lidt over en måned siden skrev Pia i et blogindlæg på TV2.dk, at hun følte sig provokeret af at kvinderne havde valgt tørklædet fremfor Danmark.
Måling: Indvandrere anerkender ikke danske værdier
Det har fået debatten om retten til at bære klædet til at blusse op igen. Så sent som mandag aften erkendte Pia Kjærsgaard i Deadline på DR2, at hun gerne så, at de muslimske tørklæder blev holdt væk fra den danske folkeskole.
DF vil straffe foreninger med islamister i ledelsen
En lang række muslimske kvinder i Danmark er forargede over Pia Kjærsgaards forslag om at fjerne tørklædet fra det offentlige rum.
Blandt andre den 24-årige jurastuderende Natasha Al-Hariri, som bærer muslimsk tørklæde. Nu mødes de to kvinder i Frontalt live.
Det er i dag klokken 19.00 på Ekstrabladet.dk