Alle bør være bekymrede for spredningen af abekopper, lød det søndag fra den amerikanske præsident, Joe Biden.
Ordene faldt i forbindelse med et officielt besøg i Sydkorea, beretter flere medier, herunder The Guardian.
- Det er en bekymring i den forstand, at hvis det skulle sprede sig, er der konsekvenser, tilføjede præsidenten.
I samme ombæring forsikrede Bidens sikkerhedsrådgiver også om, at USA har vacciner til forebyggelse af sygdommen og medicin til behandling.
Ingen abekopper i Danmark
Abekopper viser sig typisk i form af feber, kulderystelser og et udslæt med blærer, som kan give sår, når de heler.
Sygdommen varer ifølge Sundhedsstyrelsen normalt to til fire uger og går i de fleste tilfælde over af sig selv.
Der er endnu ikke set tilfælde af abekopper i Danmark, og Sundhedsstyrelsen frygter ikke udbredt spredning af sygdommen herhjemme.
Alligevel har man udarbejdet retningslinjer for, hvordan abekopper skal håndteres i det danske sundhedsvæsen, hvis sygdommen skulle dukke op.
- Vi forventer ikke, at der kommer udbredt spredning af abekopper i Danmark, men vi er opmærksomme på, at der kan komme enkelte tilfælde, udtalte enhedschef i Sundhedsstyrelsen Bolette Søborg i den forbindelse.
- Derfor giver vi sundhedspersonale i hele landet information om, hvilke symptomer de skal være opmærksomme på, hvad de skal bruge af værnemidler, og hvordan de skal indberette sygdommen, siger hun.