I alt 15 børn blev mandag kørt på hospitalet med symptomer på klor-forgiftning, efter at have opholdt sig omkring og i en pool på campingpladsen Lanterna i det nordlige Kroatien.
Destinationen er populær blandt danskere, og ifølge et af vidnerne til klor-forgiftningen, fik også tre danske børn det dårligt, da de badede i en af pladsens mange pools.
- Omkring kl. 12 fik tre danske børn i poolen svært ved at trække vejret, så faderen gennede dem op af vandet og råbte til personalet, at de skulle få folk væk fra poolen, siger danske Freja Södergran, der sammen med sine tre børn befandt sig ved nabopoolen, da børnene pludselig fik det dårligt.
Artiklen fortsætter under billedet.
Gjorde intet
På trods af, at faderen til de danske børn, ifølge Freja Södergran, råbte til livredderne, forholdt de sig passivt.
- Selvom faderen til de tre børn råbte, at de skulle få folk op ad poolen, reagerede personalet ikke, selvom der var mindst otte livreddere til stede. De begyndte at stå at ringe rundt, så der gik i hvert fald et par minutter, før livredderne begyndte at gøre noget.
Chokeret
Hurtigt blev der tilkaldt ambulancer til børnene, og i alt 15 blev kørt på hospitalet til tjek.
Artiklen fortsætter under billedet.

Oplevelsen har chokeret familien, der udover Freja Södergran og tre børn også tæller hendes mand, mor og stedfar.
- Mine børn var i nabopoolen, da det skete. De har heldigvis ikke haft symptomer. Men de fik selvfølgelig et kæmpe chok. Og så synes jeg, det er skræmmende, at vi ingen information har fået fra hverken campingpladsen eller Dansk Bilferie (hvor rejsen er købt, red.) om, hvad der præcist er sket, eller hvilke symptomer, vi skal være opmærksomme på, siger Freja Södergran.
Intet hørt
Hos Dansk Bilferie bekræfter man, at Lanterna-campingpladsen er rigtig populær blandt danskere, men det til trods har de intet har hørt om hændelsen fra hverken kunder eller campingpladsens ledelse.
- Havde vi hørt noget om hændelsen fra vores kunder, havde vi selvfølgelig gjort alt for at hjælpe dem, skriver Rasmus Gronemann, salgs- og marketingchef i Dansk Bilferie, i en mail.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.