Annonce:
Annonce:

Dansk auktionshus vurderede rulle til 5.000 kroner: Solgt for over en million

Den kinesiske billedrulle, der er blevet solgt for over en million på Lauritz.com, er formentligt underskrevet af en berømt kunstner

Rullestok af rosentræ til 1.1 million kroner. Foto: Lauritz.com
Annonce:
Følg Samfund

Auktionshuset Lauritz.com har lige nu solgt et kunstværk til over en million kroner. Det er 222 gange mere, end hvad kunstværket var vurderet til.

Den kinesiske billedrulle, som var blevet sat til salg på autionshjemmesiden, var vurderet til at koste 5.000 kroner. Men det viste sig, at rullen var langt mere værd.

Onsdag startede vild budkrig om kunstværket - der er tusch på papir monteret på silke.

I annoncen står der, 'at rullen er betegnet med digt ''sitting in a place with very high mountains by the reilings washing away all his sadness', og det er signeret af Jiang Yue Chuen Chi Sik'.

Den har været dansk privatejet siden begyndelsen af 1900-tallet.

Men to profiler på den populære hjemmeside kunne åbenbart se, at kunstværket var mere værd, og prisen begyndte at stige.

Det er denne rulle, som er blevet solgt for over en million. Foto: Lauritz.com

Annonce:

Kendt kunster
Prisen endte på 1.110.000 kroner, før budkrigen stoppede, og auktionen var afsluttet.

Hos Lauritz..com fortæller man, at man ikke bevidst har vurderet prisen for lavt:

'Vi har beskrevet tegningen som værende signeret Jiang Yue Chuen Chi Sik. Fagpersoner indenfor orientalsk kunst har nu oplyst, at de mener, at der kan være tale om et værk signeret den berømte kinesisk maler Fu Baoshi. Dette undersøges aktuelt,' skriver auktionshuset i en mail til Ekstra Bladet og fortsætter:

'Er der tale om et værk af Fu Baoshi, vil dette være forklaringen på det det høje hammerslag', står der i mailen.

Den kinesiske kunstner Fu Baoshi er kendt for sine mange tegninger af landskaber, og i de senere år bar tegningerne præg af den socialistiske genopbygning af Kina.

Men det er ikke kun sælgeren af den værdifulde billedrulle, som kan grine hele vejen ned til banken.

Også Lauritz.com, som har formidlet auktionen, har fået et klækkeligt beløb ud af salget.

Annonce:

'Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og 22,5% i salær,' skriver de på deres hjemmeside - og det svarer til 249.750 kroner i salær.

Ka-ching!

Foto: Lauriz.com
Foto: Lauriz.com

Annonce:
Annonce:
Annonce:

Mere fra Ekstra Bladet+

Annonce:
Politiske skandaler har siden 2003 udløst 12 kommissioner
Annonce:

Udforsk Ekstra Bladet+

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:
Annonce:
Annonce: