Annonce:
Annonce:

Dansk barn pløjet ned på skibakke

Den danske pige måtte køres på hospitalet efter sammenstødet

Østrigske hospitaler har haft besøg af flere skifarende danskere de seneste dage. Foto: Thomas Borberg/Ritzau Scanpix
Østrigske hospitaler har haft besøg af flere skifarende danskere de seneste dage. Foto: Thomas Borberg/Ritzau Scanpix
Annonce:
Følg Samfund

En 12-årig dansk pige blev torsdag pløjet ned på en rød piste i skiområdet Penken i den østrigske by Mayrhofen.

Det skriver Kronen Zeitung.

'Gerningsmanden' havde dog ikke meget tilovers for sammenstødet, og han kørte bare videre uden at hjælpe pigen eller identificere sig selv.

Pigen måtte ifølge avisen køres på hospitalet i en ambulance.

Ulykker på ulykker
Ulykken kommer i kølvandet på en række andre danske skiulykker i Østrig.

Sidste weekend var hele seks danskere involveret i skiulykker, heriblandt en 51-årig kvinde, der kolliderede med en slovensk vinteratlet. Hun blev efterfølgende fløjet med redningshelikopter til et hospital med en lårskade.

Fire andre danskere bragede alle ind i samme træ i Oberndorf. To af disse måtte en tur på et nærliggende hospital med ambulance.

Læs mere her:

Undgå kæmpe-regning på skiferien

Thomas Uhrskov: Sådan kommer du i gang på ski - som voksen

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Støjberg er bare på toppen
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: