Danskerne var på ingen måde generte i 1970'erne, hvor kvinderne smed bh'en, og sex var et naturligt samtaleemne ved middagsbordet.
Den frigjorte tid smittede naturligvis også af litteraturen, og det er alverdens Facebook-brugere helt oppe og køre over.
Helt konkret drejer det sig om tegningerne fra forfatter Per Holm Knudsens bog 'Sådan får man et barn' fra 1971, der er blevet en klassiker inden for dansk seksualvejledning. Derfor er mange danskere sikkert bekendt med de tegninger, der lige nu går viralt verden over efter Crysta-Mai Elassaad postede dem på sin Facebook-konto forleden.
Crysta-Mai Elassaad har postet 17 billeder fra bogen, og hver post har affødt tusindvis af kommentarer og folk, der tagger hinanden.
De fleste er enige i, at billederne er ekstremt sjove, mens meningerne er delte i forhold til om de meget eksplicitte tegninger er gode eller dårlige:
- Neeeeeeeeeeeeeeeeej! Det her er for meget, skriver Pierre-Antoine Jana.
Jeff Fewer-Jasper er derimod begejstret:
- Skøn bog. Nu behøver jeg ikke lære min søn om blomsterne og bierne, skriver han.
Det britiske website Metro har også opdaget bogen, og journalisten Siam Goorwich hæfter sig bl.a. ved de meget grafiske billeder af samlejet mellem mor og far, og at de forbliver nøgne på mange billeder efter lagengymnastikken. Men den tegning, hun er mest i vildrede over, er den der foreviger øjeblikket, hvor babyen meget tydeligt kommer ud af morens - ahem - underliv.
Bogen kan købes på Saxo for 100 kr.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.