I løbet af de seneste par uger har vi hørt om uhyggelige klovne, der skræmmer tilfælde mennesker fra vid og sans i både USA, England, Sverige og Norge.
På det seneste har fænomenet også spredt sig til Danmark, og det harmonerer rigtig skidt med det cirkus-tema, City 2 i Høje Taastrup i lang tid har haft planlagt for efterårsferien.
Heri indgår nemlig almindelige, 'gode' klovne, men ledelsen frygter, at de såkaldte skræmme-klovne kan finde på at udnytte anledningen og genere kunderne i centret.
Den har derfor set sig nødsaget til at sætte navneskilte på de klovne, som gerne må opholde sig i centret, så vagterne kan kende forskel.
- Den klovn, vi har til at optræde for vores kunder, har et City 2-skilt på, så vores vagter kan se, at det er en klovn, som er godkendt til at optræde i centret. Dermed kan vi sikre os, at der ikke kommer klovne udefra og laver ballade, fortæller Center Manager i City 2 Thomas Lüscher.
Politiet advarer mod klovnejagt
Skiltene er lavet, så centerets vagter hurtigt kan danne sig overblik over, hvilke klovne der er ude på ballade, og hvem City 2 selv har hyret ind til at underholde gæsterne i efterårsferien.
- Vores vagter er blevet informeret om, at de skal være ekstra opmærksomme på, at der ikke er klovne, der opholder sig i City 2, som ikke har ret til at være der, siger Thomas Lüscher.
Klovn med økse fik bilist til at køre galt
Ifølge center manageren har efterårsferiens underholdning været planlagt i over et halvt år, og det har ikke været muligt at ændre i programmet trods de seneste episoder med udklædte klovne verden over.
- Vi vil ikke lade os begrænse af de seneste begivenheder med bevæbnede klovne, så vi har ikke villet ændre i vores program, siger han.
De almindelige og uskyldige klovnerier er programsat til at løbe frem til den 23. oktober i City 2 i Høje Taastrup.
Hør mere om City 2's indsats mod ubudne klovne i klippet over artiklen