Annonce:
Annonce:

Dansker sigtet af politiet: Tog til Syrien for at kæmpe mod IS

Det danske politi har frataget Tommy Mørck hans pas og sigtet ham for at tage til IS-højborg i Syrien - Enhedslisten kræver paslov ophævet

Danske Tommy Mørck er blevet sigtet af politiet for at drage til Syrien, selvom han kæmper mod Islamisk Stat. PRIVATFOTO
Danske Tommy Mørck er blevet sigtet af politiet for at drage til Syrien, selvom han kæmper mod Islamisk Stat. PRIVATFOTO
Annonce:
Følg Samfund

38-årige Tommy Mørck er vendt hjem til Danmark efter seks måneders kamp mod IS i Syrien. Han er nu blevet afhørt af politiet, frataget sit pas og sigtet for at tage til krigszonen uden tilladelse.

- Jeg blev afhørt i timevis, hvorefter politiet tog mit pas og telefon, fortæller danskeren.

Få hele historien om, hvordan det var at bekrige IS på egen hånd i EKSTRA

Danske Tommy i krig mod IS: Sådan er det at kæmpe i Syrien

Han fik telefonen tilbage, men ikke passet.

- Jeg har ikke noget pas nu, hvilket er irriterende, siger Tommy Mørck, der har kæmpet med YPG.

Det er den militære gren af Demokratisk Enhedsparti (PYD) i Syrien, som er søsterorganisation til Kurdistans Arbejderparti (PKK) i Tyrkiet. PKK står på EU’s og NATO’s terrorlister.

Annonce:

Efter pasloven fra marts 2015 blev det muligt at inddrage passet fra danske statsborgere, som vurderes at ville deltage i væbnede konflikter i udlandet, fordi man fra politisk hold ønsker at bremse IS-krigere.

Fjollet lov
Tommy Mørck kalder det 'en fjollet lov'.

- Hvorfor skal en dansk regering sige, at jeg ikke må tage til et bestemt sted i Syrien?

Dobbeltmoralsk, når vi selv bekæmper IS
Tommy Mørck har ikke lagt sag an for at få passet tilbage. Først vil han se, 'hvordan sagen udvikler sig. Han synes, at det er dobbeltmoralsk af de danske myndigheder at gå efter ham, når nu Danmark officielt selv bekæmper IS, der altså er en fælles fjende for både Mørcks fædreland og YPG.

YPG’s tilknytning til det terrorstemplede PKK har tidligere ført til en retssag herhjemme. Dansk politi tog således passet fra den 23-årige iransk-kurdiske kvinde Joanna Palani, fordi hun har kæmpet med YPG’s kvindelige afdeling YPJ i Syrien.

Annonce:

Tommy Mørck ser ikke noget problematisk i at kæmpe med YPG og henviser til, at organisationen selv ikke står på nogen terrorlister og modtager luftstøtte fra USA i kampen mod IS i Syrien.

- Hvis YPG og PKK er det samme, så skal YPG også på terrorlisten, så må USA heller ikke støtte YPG.

Ekstra underligt
Enhedslistens retsordfører Rune Lund kritiserer sigtelsen mod Tommy Mørck og kræver pasloven 'rullet tilbage'.

- Det har ikke været meningen, at loven skal ramme folk, der har kæmpet mod IS, siger han, men understreger samtidig, at Enhedslisten ikke opfordrer nogen til at tage ned og kæmpe.

- Derudover er det ekstra underligt, at man bliver straffet for at kæmpe med kurderne, når allierede selv giver luftstøtte til YPG.

Hertil svarer Venstres retsordfører Preben Bang Henriksen, at de, der rejser ned på egen hånd risikerer at få krigsmén, og at loven derfor må gælde alle civilister.

Hvordan er det at være i krig mod IS - Tommy fortæller sin historie i EKSTRA

Danske Tommy i krig mod IS: Sådan er det at kæmpe i Syrien

- Vi ønsker ikke, at folk bosat i Danmark skal rejse ud og herefter vende tilbage hertil i en forrået tilstand med deraf følgende risiko for episoder i Danmark.

Socialdemokraternes ordfører på området, Trine Bramsen, er enig.

- Vi kan ikke have love der skelner mellem, hvem nogen godt kan lide og ikke kan lide. Man har muligheden for at tilslutte sig det danske forsvar, hvis man gerne vil være soldat, siger hun.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Det er en alvorlig situation, siger Mette
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

nyt billede

Bagholdet

Annonce:
Annonce: