'Har du tegnet en tegning til os?'
Sådan lyder det fra Hospice Djursland. Her hører man nemlig gerne fra de - dengang børn - der har tegnet tegninger, som hænger på en stor opslagstavle ved receptionen
De skal bruges til et forskningsprojekt på Syddansk Universitet.
Hospice Djursland har også delt en efterlysning på Facebook ...
Op til 15 år gamle
Der er tale om op til 15 år gamle tegninger, så kunstnerne til de 'unikke og kreative værker', som hospicet selv kalder dem, kan være voksne i dag.
Hospice Djursland skriver i en pressemeddelelse, at de ønsker at få kontakt til kunstnerne, så de kan få samtykke til at dele dem med netop universitetet.
'Syddansk Universitet har forsket i børn og sorg – et helt særligt felt, hvor der er meget at lære. Da de så vores fantastiske børnetegninger, var de ikke i tvivl om, at tegningerne kunne være et rigtig godt supplement til deres projekt. Ønsket var, at Hospice Djursland sammen med dem udgav en bog med de mange fantastiske tegninger', skriver Hospice Djursland.
Børn eller forældre opfordres til at tage kontakt til hospicet, som man kan ringe til på telefonnummer 78 41 34 00.