De fire mænd, der torsdag blev anholdt på tre forskellige adresser i Storkøbenhavn, er sigtet for at have ladet sig hverve af terrororganisationen Islamisk Stat.
Forfatter til bogen 'Terrorens Kalifat', Deniz Serinci, finder det ikke overraskende, at de fire mænd blandt andet har banderelationer.
- Det at sympatisiere og lade sig hverve til IS er et alternativ til stoffer, kriminalitet eller gadevold. De unge drenge får strenge leveregler, der giver dem en følelse af kontrol over deres eget liv, siger han, og nævner også El-Bakraoui-brødrene fra Bruxelles som eksempel på samme.
Øverst i artiklen kan du høre ekspert, Deniz Serinci fortælle om terrororganisationen og deres rekruttering i Danmark
Deniz Serinci fortæller desuden, at han ikke ville finde det overraskende, hvis IS snart forsøgte sig med et angreb i Danmark.
- De har brug for sejre for at holde moralen høj i disse tider, hvor kalifatet går tilbage i Mellemøsten, nævner Serinci som en af grundene.