Egentlig var Rolf Christensen fra Grenen Fuglestation ude for at kigge efter fugle søndag formiddag, men pludselig fik han og de andre ornitologer noget andet i kikkerten.
Nemlig en gruppe på fem spækhuggere, der svømmede rundt i havet ved Skagen.
- Det var dagens bedste fugl, siger en glad Rolf Christensen.
- Det var mega fedt at se dem. De er nogle store dyr, så det var en fed oplevelse.
Han var ude med to andre ornitologer, da en af dem ser spækhuggerne i kikkerten. I lidt over en time kunne ornitologerne og andre interesserede, der kom til stedet, se spækhuggerne, inden de svømmede vestpå ud af Skagerrak.
- De jagtede fisk og drejede rundt, fortæller Rolf Christensen.
Artiklen fortsætter under billedet ...
Ikke første gang
De store dyr er blevet set ved Skagen 20 gange på de sidste 50 år, og det er heller ikke første gang, at Rolf Christensen ser spækhuggere.
- Jeg har nok set dem 12-15 gange, og jeg har en mistanke om, at det er de samme, der kommer forbi, siger han.
Han fortæller, at Skagen er det bedste sted i Danmark til at se spækhuggere og andre hvaler fra land.
- Det er en rigtig stor begivenhed, når vi ser spækhuggere, fortæller han.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.