Der har været lange køer ved mange af landets testcentre her på påskens sidste dag, og det er ikke fordi, at der bliver delt gratis slikkepinde ud efter en endt test.
I stedet er det fordi, at fra tirsdag morgen fungerer det såkaldte 'coronapas' som en adgangsbillet til mange dele af samfundet, som nu genåbner efter at have været lukket i lang tid.
Det gælder for eksempel frisører og skønhedsklinikker.
Ekstra Bladet tog derfor ud til et testcenter ved Parken i København for at høre, hvad testgængerne skulle bruge deres coronapas til - med henblik på at den er negativ, selvfølgelig.
Glimrende idé
Birgitte Rømer Sørensen er helt sikker på, hvad hun skal bruge sit coronapas til som det første.
- Jeg har bestilt tid til en ansigtsbehandling i morgen, fortæller hun.
- Og lige umiddelbart ligger der ikke andet for end det. Men ellers glæder jeg mig til at kunne komme på café. Også at foråret kommer, og vi kan sidde udenfor og få et glas vin eller en øl. Det bliver vidunderligt.
- Hvad synes du om coronapas-idéen?
- Jeg synes, det er en glimrende idé, hvis det er det, der skal til, for at vi kan få åbnet tingene op uproblematisk. Og det er herligt, at vi får stillet alle de her faciliteter til rådighed gratis. Det kan jeg ikke andet end at støtte op omkring.
Tid til frisør
- Hvorfor har du taget en test i dag?
- Jamen, jeg skal til frisøren i morgen, og så skal man have et coronapas og en frisk test med, siger David Rønne.
Ligesom Birgitte, så synes David, at coronapasset virker som en rigtig god løsning.
- Jeg synes, det er en god mulighed for, at vi kan åbne samfundet så hurtigt som muligt for dem, der ikke er smittet.
Negativ test til skolen
Det er ikke kun til de liberale erhverv, at der bliver taget coronatests for i dag. Man skal nemlig også bruge det til skolen.
- Jeg har taget en test, fordi jeg skal tilbage i skolen i morgen, og så skal man vise en negativ test, siger Ellen Brix Kirkegaard.
- Det er bare lidt lettere at være sammen med folk, hvis man ved, at man har en negativ test. Man skal selvfølgelig altid være forsigtig, men med en negativ test er det hele bare lettere.
- Hvad glæder du dig ellers til i genåbningen?
- At komme på restaurant og sådan noget. Også at komme i tivoli, hvor man så ikke skal holde meget afstand, siger Ellen.
Men selvom flere er glade for coronapasset, så er det ikke alle erhvervsdrivende, der har tænkt sig at tjekke, om kunderne har et:
Vil ikke tjekke coronapas: - Grænseoverskridende