Ved du noget? Tip os på mail 1224@eb.dk eller send en sms til 1224 (alm. sms-takst).
Guldsjakal står bag mindst 11 angreb på lam og får i Sønderjylland.
Det viser dna-undersøgelser ifølge Miljøstyrelsen.
De mange angreb kommer bag på myndigheden.
- Det er overraskende, at guldsjakalen har taget så mange og så forholdsvis store dyr, og det må betragtes som en helt særlig situation, siger Lasse Sehested Jensen, naturplanlægger i Miljøstyrelsen.
- En guldsjakal lever normalt af mindre dyr som mus og af ådsler, siger han.
Myndigheden er på baggrund af de mange angreb indstillet på, at det kan komme på tale at regulere guldsjakalen.
Det betyder, at det kan blive nødvendigt at skyde dyret.
For første gang i Danmark: Sjældent rovdyr dræber lam
Skabte stor opsigt: Sjakalen er 'gået under jorden'
Lasse Sehested Jensen vurderer, at der formentlig kun er én guldsjakal, der står bag angrebene i Sønderjylland.
- Meget tyder på, at der er tale om ét dyr. Angrebene er centreret om tre lokaliteter med op til 15 kilometers afstand, forklarer han.
Man har været forsøgt at afværge angrebene ved at sætte skræmmelyd og lyskanoner op ved hegnene. Men indsatsen har tilsyneladende været forgæves.
Guldsjakal lever primært i det sydøstlige Europa, men har bevæget sig mod nord de senere år.
Dyret blev første gang spottet i den danske natur i 2015, da en trafikdræbt guldsjakal blev fundet i Karup i Midtjylland.
I begyndelsen af maj kom det frem, at en guldsjakal havde nedlagt og dræbt et lam i Sønderjylland.
Men nu viser det sig altså, at guldsjakal sammenlagt står bag mindst 11 angreb på lam og får i området i 2017.
Guldsjakalens indtog kommer samtidig med, at der har været stort fokus på ulven, som i 2012 genindvandrede til Danmark.
Mens ulven er fredet og ikke må skydes, er guldsjakal ifølge Miljøstyrelsen ikke omfattet af en lige så streng beskyttelse.
Derfor kan regulering af guldsjakal godt finde sted, lyder vurderingen fra myndigheden.
Miljøstyrelsen er nu i gang med at indhente erfaringer fra andre lande om, hvordan guldsjakalen kan holdes på afstand af husdyr.
Der bliver ikke givet erstatning til dyreholdere, der har været udsat for at få dyr bidt ihjel af guldsjakal.
Guldsjakal er lidt større end en ræv og er ikke farlig for mennesker.