Annonce:
Annonce:

Her er FN's nye generalsekretær

António Guterres begynder sit nye arbejde som FN's generalsekretær 1. januar næste år

Annonce:
Følg Samfund

Portugiseren António Guterres er godkendt som FN's næste generalsekretær af de 193 medlemmer i FN's Generalforsamling.

Den formelle resolution om Guterres udnævnelse blev vedtaget med akklamation. Der var derfor ingen afstemning. Klapsalver fra medlemslandene var nok.

Den tidligere portugisiske premierminister indleder sit arbejde som FN-chef 1. januar. Han afløser sydkoreaneren Ban Ki-moon.

Guterres har også været FN's flygtningechef i ti år. Den tidligere socialistiske politiker ventes at spille en mere fremtrædende rolle end Ban Ki-moon som verdens topdiplomat.

Ban Ki-moon har været FN's generalsekretær i to omgange og i alt i ti år.

Generalforsamlingen var den sidste lille forhindring, før Guterres kunne kalde sig generalsekretær. Den afgørende forsamling er FN's Sikkerhedsråd, og her var der enstemmig opbakning til ham i sidste uge.

Den 67-årige diplomat og politiker har lovet, at han vil arbejde for at fremme menneskerettigheder og gennemføre reformer internt i FN-systemet.

FN opfattes ofte som for langsom til at reagere under kriser og katastrofer.

Guterres udnævnelse sker, mens store dele af verden er optaget af krigshandlingerne i Syrien, Yemen og Sydsudan.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Svulster og skandaler trives i tavshed
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: