The Pink Star, som er verdens største fejlfri, lyserøde diamant, blev tirsdag solgt på auktion til en rekordpris på godt 496 millioner kroner i Hong Kong.
Det var auktionshuset Sothebys, der stod for salget af den knap 12 gram tunge diamant.
Kæmpediamanten er på 59,6 karat og blev fundet i en afrikansk mine i 1999.
Gemological Institute of America havde inden auktionen vurderet diamanten til 60 millioner dollar, hvilket svarer til cirka 419 millioner kroner.
Men da auktionarius slog hammeren i bordet blev den lyserøde diamant solgt for 71,2 millioner dollar.
Buddene på den dyrebare diamant startede på omkring 391 millioner kroner. Auktionen varede i alt i fem minutter, før et telefonbud endte med at blive det vindende.
Ifølge nyhedsbureauet AFP har auktionshuset udtalt, at det er meget stolt af salget.
Sothebys formand for internationale smykker, David Bennet, kalder salget for historisk ifølge AFP.
The Pink Star har nu verdensrekorden i at være den mest værdifulde diamant solgt på en auktion.
Diamanten Oppenheier Blue var indehaver af den tidligere verdensrekord. Den lød på 57,5 millioner dollar, hvilket svarer til lidt over 400 millioner kroner.
Den tidligere verdens aktionsrekord for en pink diamant er The Graff Pink på 27,78 karat. Den blev solgt i november 2010 for knap 46 millioner dollar.
Diamanten kaldes "Pink Star" på grund af dens klare lyserøde farve, der har den højest mulige farvekvalitet på skalaen, der bruges til at vurdere farvede diamanter.
Sidste gang The Pink Star blev solgt var i 2013 på en auktion i Genève i Schweiz.
Her lød prisen på 82 millioner dollar, hvilket svarer til omkring 573 millioner kroner. Køberen bakkede dog ud, da han ikke havde pengene til at betale for diamanten.