Huspriserne holdt sig i ro i januar, mens lejlighedspriserne steg en smule. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.
Ifølge Danmarks Statistik var huspriserne komplet uændrede i januar i forhold til december mens lejlighedspriserne steg med beskedne 0,5 procent.
- Samme tendens finder man, hvis man sammenholder gennemsnittet for perioden november-januar med de foregående tre måneder august-oktober, hvor prisudviklingen for enfamiliehuse er næsten uændret, mens ejerlejligheder steg med 1,6 procent, skriver Danmarks Statistik.
Huspriserne er et enkelt procent over niveauet fra 2006, mens en lejlighedsejer, der købte det år, har tjent 15,5 procent på sit ejerskab.
- Huspriserne har ligget næsten stille siden maj 2016, det vil sige de seneste otte måneder. Vi vurderer, at der er tale om en midlertidig pause, og at priserne vil stige igen, når vi får tal for foråret og sommeren 2017.
- Den lave rente, den højere beskæftigelse og de stigende lønninger hjælper til. Konkret forventer vi, at huspriserne vil stige med 2,8 procent i 2017 og 2,7 procent i 2018, skriver Nordea i en kommentar til tallene.
Når Nordea kigger på lejlighedsmarkedet er tonerne dog langt mindre optimistiske.
Den fortsatte stigning i de gennemsnitlige lejligheder betyder næsten med sikkerhed, at priserne i København og Aarhus fortsat er steget. Men de er allerede ganske høje.
- Det er bekymrende, at lejlighedspriserne fortsætter med at stige.
- Jo mere de fortsætter op, jo større er sandsynligheden for, at de vil falde igen, når renten begynder at stige. Vi er en smule bekymrede, og det er vigtigt, at køberne husker, at når noget kan stige hurtigt, kan det også falde hurtigt, skriver Nordea.