Hacker-angrebet ransomware er rykket til Danmark - nærmere betegnet til Randers. I går måtte Randers Kommune slukke for to af sine digitale skilte, efter angrebets uhyggelige røde logo dukkede op på de digitale informationstavler.
Det bekræfter kommunens kommunikationschef til Ekstra Bladet, Karen Balling Radmer.
- Vores leverandør er meget sikker på, at skiltenes computere er ramt af ransonware-angrebet, siger kommunikationschefen.
Fordi skiltet viste et rødt logo med en hængelås og en besked om, at der skal betales penge for at låse systemet op igen, er de meget sikre på, at det ransomware, der står bag.
Gode råd: Sådan sikrer du din computer mod hackere
Slukket alle skilte
Ved byens indfaldsveje har kommunen seks skilte, og i går aftes dukkede hacker-beskeden op på to af dem, og det fik kommunen til at slukke ned for dem.
- I enighed med vores leverandør, som sørger for forbindelsen til skiltene, valgte vi at slukke ned for alle seks, da vi blev opmærksomme på angrebet, siger Karen Radmer til Ekstra Bladet.
- Det drejer sig om to enkeltstående computere til to af skiltene, som er angrebet. Men for en sikkerhedsskyld har vi slukket alle seks, siger hun.
Nu undersøger leverandøren, hvad angrebet vil betyde, om det er ransomware, som de er meget overbeviste om, og om det går udover kommunen.
Ingen forbindelse til Randers
Kommunens leverandør, ProShop Europe mener heller ikke angrebet har indflydelse på kommunen.
- Hver skærm har hver deres computer tilkoblet, som står for at vise billederne, der kommer op på skærmen. Det er kun playlisten, som er på de to enkelte computere, der er ramt, siger koncernens administrerende direktør Jørgen Noes.
Selvom alle seks computere har den samme software, er det kun to af dem, der er ramt.
- Men fordi de har de samme opdateringer, har vi slukket dem alle, da de i princippet alle er i samme fare for angreb, siger Jørgen Noes.
- Når vi er 100 procent sikre på, hvad der er sket, laver vi en ny opdatering af softwaren og sørger for, det ikke sker igen, siger han.
Der er ingen sandsynlighed for, at ProShop Europe vil betale for at få åbnet systemet igen. Men heldigvis taber kommunen ikke andet end playlisten med billeder, når ProShop opdaterer systemet.
It-sikkerhedsselskab: Danmark ramt af hackerangreb