Talink Siljas færger tager nu samtlige kondomer med 'morsomme' tekster ned fra hylderne i deres færger mellem Sverige og Finland, fordi den svenske feminist Sanna Laakso har følt sig stødt af dem og klaget over kondomerne i en artikel i Vasabladet, der senere har spredt sig til adskillige andre medier i Sverige, heriblandt Aftonbladet.
På en af kondom-pakkerne med et billede af et fransk flütes, der er formet som en penis, står der blandt andet: 'Eat my baguette'. Og på et andet kondom med et billede af søuhyret fra Loch Ness, står der: 'Want to se the monster'. Og på et tredje kondom står der kort og kontant: 'Facefuck'.
Men det var især kondomet med et genbrugsmærke og teksten: I recycle girls(jeg genbruger piger), der fik Sanna Laakso til at reagere kraftigt:
- Jeg begyndte straks at tænke på overgreb og påtvunget sex. Det var virkelig usmagelig, siger Sanna Laakso til Vasabladet.
(artiklen fortsætter under billedet)
Til dagligt arbejder Laakso i den svenske forening 'Storesøster', der hjælper ofre, der er blevet udsat for seksuel vold. Sanna har meget svært ved at forstå, hvorfor rederiet vil sælge kondomerne specielt i relation til, at der er blevet begået voldtægter på færgerne, og at der findes børnefamilier ombord.
- Foreningen 'Storesøster' har haft kontakt med en kvinde, som blev gruppevoldtaget på en af færgerne. Alting kom ud på nettet, og hun har aldrig rigtigt fået bearbejdet overgrebet, siger Sanna Laakso til Vasabladet. Hun håber i øvrigt, at Tallink Silja vil fjerne kondomerne fra færgens kiosker.
Og det har rederiet allerede planer om ifølge Vasabladet. Kommunikationsdirektøren Marika Nöjd fortæller, at Tallink Silja vil fjerne alle kondomerne fra hylderne på færgerne, og at man i øvrigt vil se, om der er andre upassende produkter til salg i de toldfrie færgekiosker.
- Tanken har vel været, at det skulle være lidt morsomt. Men budskabet er ikke noget, som vi står bag, fortæller Marika Nöjd.
(artiklen fortsætter under billedet)
Til Ekstra Bladet fortæller Sanna Laakso, at reaktionerne efter de mange artikler har været blandede.
- Der er først og fremmest mange mænd, der opfører sig rigtig dårligt. Det siger, at de ikke undertrykker kvinder, men det er jo netop det, som de gør. De fornægter oven i købet voldtægts-kulturen. Det er vel en kendsgerning, at der ikke kommer færre voldtægter. Og det er også en kendsgerning, at voldtægtsmænd ikke bruger kondom. Men det er ikke det, som det handler om, siger Sanna og tilføjer:
- Sagen er, at kondomerne er sexistiske, og jeg mener, at kvinderne ikke vil købe kondomerne, fordi de er sexistiske mod netop kvinder. Visse af kondomerne henvender sig direkte til mænd, siger Sanna til Ekstra Bladet.
Feministen Sanna Laaksoo er i øvrigt en af stifterne af Sveriges første kunstagentur Femart, der specialiserer sig i at formidle samfunds- og normkritisk samtidskunst.
Debatten på facebook blev voldsom i forbindelse med kondom-sagen. Her kan du læse nogle af de voldsomme tråde: