Mon McDonalds tænker at starte forretning på Dødsstjernen?
Det lader til, den tanke er opstået hos flere, efter McDonalds har lanceret nye uniformer, som ansatte i den famøse fastfood-kæde fremover skal bære.
Uniformerne er lavet i et monokromt gråt materiale, og til dem hører en mørkegrå kasket.
Designeren bag hedder Waraire Boswell, og han har skabt uniformerne med udgangspunkt i 'at give de ansatte mere selvtillid', hvis man spørger Reddits brugere, er det et noget andet sted, han har fundet sin inspiration.
Her er flere overbeviste om, at designeren har ladet sig inspirere af de berømte Star Wars-film. Brugeren Raspberries88:
- De ligner besætningen på Dødsstjernen, skriver han, og flere andre brugere bakker ham op:
- Imperiet vil have deres uniformer tilbage, skriver Leavemealone_DMN.
Dystopisk fremtid
Også på Twitter er flere gået til tasterne. Også de trækker linjer til Georg Lucas' uendelige stjernekrig:
Andre påpeger, at uniformerne ligner noget fra 'alle dystopiske science fiction-film nogensinde', herunder både Hunger Games og HBO-serien Westworld:
Nogle af brugerne spekulerer også i, om de nye uniformer er et strategisk træk fra fastfood-kædens side, således at kunderne ikke kommer til at opdage det, når kæden skifter alle medarbejderne ud med robotter.