Først fortalte Radio24Syv, at flere værtshusejere på Nørrebro føler sig chikaneret af en gruppe unge muslimer, der både opkræver formuer i beskyttelsespenge, og som også vil indføre alkoholfri zoner for at respektere deres muslimsk-fundamentalistiske overbevisning.
Siden valgte Københavns Politi så at fortælle, at problemet slet ikke er så stort endda.
Og nu vælger et af verdens mest læste medier - amerikanske New York Post - så at blande sig i debatten. Med et ledsagende billede af en velskænket fadøl og under overskriften 'Københavnske barer plaget af lokale som forsøger at gennemtvinge sharia-lov' får historien alt, hvad den efter avisens opfattelse kan trække.
- Københavnske værtshusejere trygler om regerings-beskyttelse mod muslimske aktivister, der forsøger at gennemtvinge en streng 'sharia-zone', skriver New York Post.
Bar-ansatte var i radioen
Det var onsdag, at Heidi Dyrnesli fra Café Heimdal ved Nørrebro Station i København stod frem i Radio24Syv og fortalte om de udfordringer, som hun har med unge lømler.
- For nylig kom nogle unge mænd ind på baren og råbte, at alle gæster skulle forlade stedet. De råbte så, at stedet tilhører dem, og at Nørrebro hører under sharia, så der ikke måtte drikkes alkohol, sagde hun.
Værtshuse udsat for hærværk og afpresning: De råber, at 'Nørrebro hører under sharia'
Også værtshusejer Birgitte Fischer, der ejer Mucki Bar på Nørrebro sammen med sin mand Mohammed Ahmed, fortalte i programmet, at bandemedlemmer fra området vil have mindst 60.000 i 'beskyttelsespenge'.
Ingen bevis på religiøst motiv
Men Københavns Politi valgte kort tid efter at nedtone problemerne. Og afviste i øvrigt også, at de unges trusler skulle være religiøst betingede. Det skete i en pressemeddelelse.
- At unge lovovertrædere råber om sharialovgivning mens de begår hærværk er imidlertid langt fra ensbetydende med, at forbrydelsen har et religiøst motiv, skrev politiets kommunikationsafdeling.
Den udmelding får imidlertid ikke New York Post til at holde sig tilbage i den fremstilling af sagen, som nu deles med millioner af mennesker verden over.
- Virksomhederne hævder, at de er blevet chikaneret og deres forretninger udsat for hærværk af organiserede grupper af teenagere og unge mænd, der er imod sprut, spil og andre handlinger, som strider mod Sharia eller islamisk lovgivning, skriver avisen.
Støjberg-kontrovers omtalt
New York Post nævner også, at integrationsminister Inger Støjberg (V) har besøgt Nørrebro for at vise støtte til de nødlidende værtshusejere. Men ifølge New York Post kom der intet ud af besøget.
- Andet end at hun blev svinet til og kaldt 'fascist' og 'nazist' af en håndfuld protesterende, skriver New York Post.
New York Post beretter også om, hvordan Inger Støjberg siden gik i dialog med de demonstrerende og opfordrede dem til at tage sig en uddannelse og finde et job.
Det fik hun ifølge New York Post imidlertid ikke det store ud af. I stedet blev hun mødt af flere mishagsytringer.
I forbindelse med værtshusejernes opråb, har blandt andet ejerne af Nørrebro-værtshuset Mucki Bar, rettet en hård kritik mod Københavns Politi.
Værtshusejerne mener ikke, at politiet har taget deres anmeldelser om brostenkast og krav om beskyttelsespenge alvorligt. Blandt andet har politiet ifølge værtshusejerne ignoreret tryk på overfaldsknapper og været omkring 20 minutter om at reagere på opkald til alarmcentralen.
Søren Pind til sharia-bande: Tremmerne venter
Den opfattelse er Københavns Politi dog ikke enige i.
- I det eksempel, der har været fremme i dag fra Mucki Bar, viser politiets registreringer, at politiet var tilstede fire minutter efter, at alarmopkaldet blev modtaget på Politigården, oplyser Københavns Politi.
Uacceptabel adfærd
Politiet understreger dog, at man tager dagens historier om afpresning, hærværk og shariaråb meget alvorligt:
- Hærværk, truende adfærd og pengeafpresning af lovlydige butiks- og restaurationsejere er selvfølgelig helt uacceptabelt, lyder det fra politiet:
- Det er ikke nyt for Københavns Politi, at der kan være problemer med utilpassede unge på indre og ydre Nørrebro. Der er derfor en høj patruljeringsfrekvens i området, så responstiden er lav, slutter pressemeddelelsen.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.