Mattel har torsdag annonceret tre nye udgaver af den klassiske Barbie-dukke. Det oplyser den amerikanske legetøjsgigant i en pressemedelelse.
Der er tale om en høj, lille og buttet udgave, som skal supplere den klassiske dukke, der blev lanceret i 1959 og stort set ikke har skiftet udseende siden.
Sørøverskib fra Playmobil i stormvejr: - Det er racistisk
Sammen med de tre nye kropsfigurer bliver der også lanceret syv nye hudfarver, 22 nye øjenfarver og 24 nye frisurer.
- Vi er glade for bogstaveligt talt at ændre varemærkets ansigt. Disse nye dukker repræsenterer en linje, der er mere i tråd med den verden, som piger lever i. Variationen i kropstype, hudfarve og stil giver piger mulighed for at finde en dukke, der taler til dem, udtaler Mattel-boss Evelyn Mazzocco i pressemeddelelsen.
Lego sat på plads på hjemmebane
Barbie-revolutionen begyndte faktisk allerede sidste år, da Mattel lancerede 23 dukker med nye hud- og hårfarver og - ikke mindst - fødder, der passede til flade sko.
Høj, lille og buttet Barbie kan bestilles online i USA fra i morgen fredag og vil forlade produktionsfabrikken i løbet af foråret.
