Du tror måske, du elsker honning. Men elsker du det så meget, at du er villig til at fragte 81 kilo af det i flere kufferter hele vejen fra Afrika?
Det var tilfældet for fire rejsende, der en lørdag i januar blev stoppet ved tolden i Billund Lufthavn.
I deres kufferter fandt man nemlig - på baggrund af en stikprøvekontrol - adskillige flasker med en udefinerbar væske. Og da tolderne åbnede kufferterne, så de, at der var tale om et 'klistret indhold'.
Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Toldstyrelsen.
13 flasker
- Tolderne spurgte, hvad der var i flaskerne. En af de rejsende fortalte, at der var tale om honning, fortæller Michael Lund, kontroldirektør i Toldstyrelsen, i pressemeddelelsen.
- I alt havde de medbragt 13 flasker med et samlet indhold på godt 81 kilo, der var til venner og bekendte, forklarede de rejsende.
Men den gik altså ikke. Da honningen ikke måtte indføres i landet, blev den tilbageholdt.
Sagen blev efterfølgende overdraget til Fødevarestyrelsen, og de mange honningglade venner og bekendte, der måske havde set frem til en skefuld af den søde nektar i deres morgente, måtte således se sig skuffede.
Ifølge Michael Lund fik fundet, der nærmere bestemt skete 20. januar, i den grad tolderne til at spærre øjnene op.
– Vi ser med jævne mellemrum forsøg på at importere fødevarer fra udlandet, men det er ikke hver dag, vi ser honning og i de mængder, siger han.