Bliv væk fra områder med mange mennesker, lyder meldingen fra politiet. Se de nye 'hotspots' herunder
Politiet er klar til at holde øje. Foto: ANTHON UNGER
Det er svært at modstå at tage til vandet med vennerne eller samles til øl på de mange centrale pladser, der er rundt om i de danske byer.
Men grundet coronapandemien er der alligevel grund til at tænke sig om en ekstra gang, inden man pakker strandtasken eller fylder rygsækken med humlegranater.
For politiet holder øje på særligt øje med at folk holder afstand til hinanden for at mindske risikoen for smitte, og de har nu udpeget en række områder, hvor der er særlig stor risiko for større forsamlinger.
De danske myndigheder definerer de steder som såkaldte 'hotspots'.
København: Islands Brygge – Omkring Havnebadet og Kulturhuset og hele Havneparken. København: Göteborg Plads - Havneområdet København: Dronning Louises Bro – Bænke i solen på broen og ved søerne.
Budskabet fra politiet er ikke til at tage fejl af. Man skal holde sig fra de områder.
Lytter de solhungrende danskere ikke til myndighedernes anvisninger, advarer politiet om, at man vil indføre et direkte opholdsforbud.
På samtlige 'hotspots' vil der udover den øgede opmærksomhed fra politiet være ophængt skilte, som indskærper, at man i videst mulig omfang bør tage ophold et andet sted.