Ejeren af sushirestauranten Modo, Benjamin Skjelbo, åbnede sidste år en restaurant i Odense, til trods for at han lige forinden var gået konkurs med en restaurant i København.
Ifølge fyens.dk er Odense-restauranten nu også lukket, og Benjamin Skjelbo kaldes for en svindler.
Fyens.dk har snakket med en tidligere ansat i restauranten, der fortæller om ejerens ufine metoder.
- I begyndelsen så ansættelsen fin ud. Men så var der kolleger, der gjorde mig opmærksom på, at de manglede løn. Det gjorde jeg også, fortæller en ansat, der ikke ønsker sit navn i avisen, men hvis identitet fyens.dk kender.
Derudover skulle medarbejderen have købt en hel side laks og 30 avocadoer til restauranten, som denne heller aldrig har fået pengene for.
Stor ejendomsmægler politianmeldt for fusk
Artiklen fortsætter under billedet ...
Arbejdet sort
Den ansatte fortæller videre til avisen, at de fleste medarbejdere i restauranten er studerende, som i forvejen ikke har særlig mange penge.
Derudover har de ikke kunne se deres løn på årsopgørelsen, hvorfor de formoder, at de har arbejdet sort.
I en mail, som fyens.dk har fået fra ejeren, afviser han dog kritikken.
- Lønsedlerne ligger på en app og bliver som alle andre også sendt i en eBoks, hvor medarbejderne selv kan hente deres lønsedler digitalt. Jeg forstår derfor ikke denne påstand
Lidl-medarbejder afslører narkohandler-kæreste med billeder på Instagram
Afviser alt
I mailen afviser han også, at han skulle skylde penge for indkøb af råvarer og for løn.
Det er dog korrekt ifølge Benjamin Skjelbo, at de har handlet ind lokalt, men at der altid er blevet afregnet med medarbejderne på dagen.
Ifølge ejeren har det ikke været en konkurs, der har tvunget ham til at lukke butikken. Han skriver nemlig videre til fyens.dk, at 'Det har været en fantastisk periode med en fuldt booket restaurant.'
Avisen skriver også, at Skjelbo skylder penge til leverandør, der tvivler på, at de får deres penge igen.