Annonce:
Annonce:

Postformand: Fint med grønt lys til massefyringer

Alternativet havde været langt værre, siger formand for 3F Post til Ekstra Bladet

Lars Chemnitz fortæller, at de sidste syv-otte dårlige år som postarbejder har modnet de fleste ansatte i en sådan grad, at de godt ved, at det er nødvendigt at reducere stillinger i stort omfang. Foto: Nils Meilvang/Ritzau Scanpix
Lars Chemnitz fortæller, at de sidste syv-otte dårlige år som postarbejder har modnet de fleste ansatte i en sådan grad, at de godt ved, at det er nødvendigt at reducere stillinger i stort omfang. Foto: Nils Meilvang/Ritzau Scanpix
Annonce:
Følg Samfund

Formand for fagforeningen 3F Post, Lars Chemnitz, er glad for, at EU har godkendt statsstøtte til nødlidende PostNord Danmark, sådan så selskabet kan gå i gang med at afskedige 2500 medarbejdere.

For alternativet havde efter hans opfattelse været langt værre.

- Det er bedre at blive passet til, end at alle 10.000 jobs forsvinder. Klart. Dog er min glæde med det udgangspunkt, at jeg hellere havde set, at der havde været det samme antal breve at omdele, som før krisen ramte for snart flere år siden, siger Lars Chemnitz til Ekstra Bladet.

Annonce:

- Da vi i 2017 kom ud med et regnskab, der viste 1,1 milliarder i underskud, tænkte mange 'det ender med en konkurs'. Vi har også internt talt meget om, at en tilpasning var nødvendig, så derfor har jeg ikke problemer med at sige, at jeg er glad for, at antallet af stillinger nu efter planen kan reduceres med 2500. Jeg havde jo været knald i låget, hvis jeg havde stået i spidsen for en diskussion om, at alle 10.000 stillinger skulle bevares.

Frivillige fratrædelser behandles først
Ifølge Lars Chemnitz har postansatte trang til at få en afklaring snart. Der er allerede mange - fortæller Chemnitz - som har søgt om frivillig fratrædelse på lidt bedre vilkår end ellers. De bliver efter formandens opfattelse de første til at få besked.

Af de 2500 afskedigelser, som nu skal gennemføres, forventer PostNord, at de 500 vil komme til at være blandt administrative medarbejdere. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Af de 2500 afskedigelser, som nu skal gennemføres, forventer PostNord, at de 500 vil komme til at være blandt administrative medarbejdere. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
 

- De har ikke kunnet få at vide, om de kunne få lov til at fratræde på gode vilkår, fordi man ikke havde bevillingen til det. Det har man nu. Og jeg forventer, at de vil få besked i denne måned, siger Lars Chemnitz videre.

Ifølge Lars Chemnitz handler det nu om at fremtidssikre PostNord Danmark, så der også vil være gode job i virksomheden fremover.

- Vi skal kunne give den service, som borgerne er blevet lovet. Og på ordentlige vilkår. Og at det sker uden fup. Vi synes, det er vigtigt at fastholde jobs i PostNord, som man kan leve af, og hvor man også kan være en ordentlig familiefar.

PostNords store spareplan

PostNord fortsætter nu planerne om at omstrukturere koncernen.

Det meddeler firmaet mandag. 28. maj godkendte EU-Kommissionen den støtte fra den danske stat, der gør PostNords planer - der blandt andet indebærer fyringen af 4000 medarbejdere - mulige.

Få indblik i PostNords krise og redningsproces her:

* Siden årtusindskiftet er brevmængderne i den danske del af PostNord faldet med mere end 80 procent. Samtidig er portoen steget.

* I første kvartal 2016 fragtede PostNord i Danmark 103 millioner breve. I første kvartal 2018 var tallet 71 millioner.

* Mens antallet af breve er faldet, er det gået den anden vej med mængden af pakker. Det skyldes blandt andet stigende nethandel.

* Den danske del af forretningen har længe været tabsgivende. I første kvartal af 2018 tabte PostNord Danmark 199 millioner svenske kroner på driften. I hele 2017 var tabet på over en milliard svenske kroner.

* I oktober 2017 blev ejerne - den danske og svenske stat - enige om at skyde 1,7 milliarder svenske kroner i PostNord, hvoraf den danske stat bidrager med langt den største del - 1,4 milliarder svenske kroner.

* Pengene skal blandt andet bruges til at betale for kompensation til kommende afskedigelser af tjenestemænd som led i en stor omstilling af selskabet.

* EU godkendte 28. maj, at den danske stat kompenserer Post Danmark - gennem ejeren PostNord - med op til 1,2 milliarder danske kroner frem mod 2019.

* Den samlede plan, der løber fra 2017 til 2019, indebærer afskedigelser af mellem 3500 og 4000 fuldtidsstillinger, herunder 500 i administrationen.

Kilder: Ritzau, EU-Kommissionen.

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Nyttig idiot for islamister
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce: