Region Sjælland sætter alt indkøb hos it-selskabet Atea i bero.
Det sker, efter at selskabet onsdag blev dømt for systematisk og grov bestikkelse af Region Sjællands tidligere it-driftschef og to tidligere it-direktører i regionen.
Atea blev kendt skyldige og fik en bøde på 10 millioner kroner. Atea har torsdag fortalt, at man ikke anker dommen.
- Lige nu er det svært at se, hvordan vi kan fortsætte samarbejdet med Atea, siger regionsrådsformand Heino Knudsen i en pressemeddelelse.
For nuværende sætter Region Sjælland alle indkøb hos Atea, der er en af de største leverandører til det offentlige, på pause.
- Nødvendige indkøb ved uopsættelige behov - for eksempel for at sikre driften af regionens sygehuse - vil blive gennemført. Køb af it-udstyr, som Region Sjælland ikke kan foretage andre steder, gøres betinget, så købet efterfølgende kan ophæves, skriver Region Sjælland.