Statens foretrukne advokat, den såkaldte Kammeradvokat, var mandag aften i fokus under en kritisk DR-dokumentar, der omhandlede de mange konkursboer, hvor advokatfirmaet har været involveret som kurator.
En af problematikkerne var den manglende kontrol fra Skifterettens side, når Kammeradvokaten - repræsenteret ved Boris Frederiksen - sender regningen for arbejdet og derefter selv tager beløbet fra konkursboet.
Jagtede Baggers millioner: - Jeg havde ikke regnet med så meget postyr
For regningerne kan ofte være to-cifrede millionbeløb med timepriser på mere end 2000 kroner.
Det viser en gennemgang, som Ekstra Bladet har foretaget af flere af de store krakkede bankers såkaldte cirkulæreskrivelser, hvor Boris Frederiksen har været kurator for boet, da staten havde mange penge involveret.
60 millioner i salær
Eksempelvis har Boris Frederiksen indtil videre sammen med advokat Jørgen Holst hevet 60 millioner kroner i aconto salær ud af boet efter Amagerbanken, der krakkede i 2011.
Mere end 23.300 timer er blevet brugt, hvilket svarer til en timepris på mere end 2500 kroner.
Ifølge Ekstra Bladets oplysninger har der aldrig før været tale om så stor en advokatregning efter et konkursbo.
Derudover har Boris Frederiksen været kurator for de krakkede banker Sparekassen Østjylland og Fjordbank Mors.
Her har salæret været på henholdsvis 11,5 og 13,9 millioner kroner, hvilket svarer til timepris på 1887 kroner og 2044 kroner.
Konkursbo | Kurator | Aconto salær* | Timer brugt | Timepris |
Amagerbanken | Boris Frederiksen, Kammeradvokaten Jørgen Holst, Holst advokater |
59,4 mio. | 23.389 | 2.539 kr |
Sparekassen Østjylland | Boris Frederiksen, Kammeradvokaten | 11,5 mio. | 6.060 | 1.887 kr |
Fjordbank Mors | Boris Frederiksen, Kammeradvokaten | 13,9 mio. | 6.800 | 2.044 kr |
Max Bank | Boris Frederiksen, Kammeradvokaten | Ikke oplyst | 750 |
*eksklusiv moms
Måtte betale fem mio tilbage
Problemstillingen med den manglende kontrol har for alvor været i fokus, siden Boris Frederiksen sidste efterår sammen med to andre kuratorer tabte en sag i Landsretten omkring regningen for arbejdet med det konkursramte Sandgården Aps.
Det kan du læse mere om her: Topdvokater klynker: Fik nedsat rekordregning
Her lød den samlede regning på 35 millioner kroner, men da der ikke var yderligere penge tilbage i boet fik kreditorerne ikke deres penge.
Det fik en af kreditorerne til gøre indsigelse mod kuratorerne, og han vandt sagen, hvilket betød, at advokaterne skulle betale fem millioner kroner tilbage.