Mens tusindvis af brandmænd lige nu kæmper en brav kamp for at slukke flammerne i det sydlige Tyrkiet, er myndighederne i gang med at undersøge, om skovbrandene, som især raser nær feriebyen Antalya, er påsat.
Det bekræfter den tyrkiske præsident, Recep Tayyip Erdogan.
Lige nu er der ifølge Reuters omkring 60 brande i gang, og en af dem er brudt ud blot 75 kilometer fra Antalya, som er et yndet feriemål for danskere. I løbet af det seneste døgn har branden nærmet sig regionen og de turistfyldte strande med hastige skridt.
25-årig død i flammerne
Indtil videre har skovbrandene kostet mindst tre mennesker livet og såret flere end 180. Senest mistede en 25-årig mand livet i Marmaris, mens han forsøgte at ringe efter hjælp.
Også en 82-årig mand har mistet livet. Det skete i Kepezbeleni-kvarteret i Akseki, hvor 80 procent af husene er brændt ned.
Hoteller evakueret
Brandene dækker et stort område og påvirker turismen flere steder. Ifølge Tyrkiets skov- og landbrugsminister, Bekir Pakdemirli, er nye brande brudt ud cirka 300 kilometer vest for Antalya, og et hotel nær turistbyen Bodrum er blevet evakueret.
Det samme er et hotel i Marmaris, og flere steder har folk måttet forlade deres hjem. Omkring 20 mindre byer eller bydele i det sydlige Tyrkiet er blevet evakueret, skriver AP.
Asken rammer Grækenland
Flere ferierende danskere beretter over for Ekstra Bladet, at brandene kan ses og lugtes på Rhodos, som ligger syd for Tyrkiet.
- Asken drysser ned herovre, og her lugter af brændt bål, fortæller Søren Olsson, som lige nu er på ferie på Rhodos.
Himlen er præget af et orange skær fra brandene, og på billeder taget fra Rhodos i nat er flammerne helt tydelige på trods af afstanden.
Også Italien brænder
Også i Italien kæmper brandvæsenet mod flammerne fra skovbrande over hele landet. De fleste af brandene er ifølge myndighederne opstået som følge af skødesløs eller ondsindet opførsel, skriver nyhedsbureauet dpa ifølge Ritzau.
Det italienske brandvæsen oplyser, at det kæmper mod 240 skovbrande i blandt andet Calabrien i den sydlige del af landet, i Lazio, hvor hovedstaden Rom ligger, og på øerne Sicilien og Sardinien.
Er du berørt af skovbrandene i Tyrkiet eller Italien, så skriv til os via kontaktformularen øverst i artiklen