Et smukt syn afsluttede torsdag aften mindehøjtideligheden for den 17-årige teenagepige Emilie Meng, da dusinvis af helium-balloner blev sendt på rejse over Korsør og aftenhimlen.
Det skete ved Korsør Station, hvor små 100 valgte at mødes, efter at de forinden havde været med i det store fakkeloptog og mindehøjtideligheden i Sankt Povls Kirke i Korsør.
Balloner rummede små skrevne hilsener, som den enkelte fik mulighed for at sende op i luften.
Bag ballon-initiativet stod blandt andet Sofie Sønderup, som også er personen bag nogle af de mange private eftersøgninger, der har været i og omkring Korsør - blandt andet med deltagelse af folk der også har hjulpet i Missing Peoples eftersøgninger.
2500 i sørgemarch for Emilie: Kærlighed og godhed er stærkere end ondskab
Emilie Meng forsvandt 10. juli om morgenen, efter at hun i løbet af natten havde været i byen i Slagelse med nogle veninder. Netop ved Korsør Station tog hun afsked med veninderne. De kørte væk, men Emilie Meng gav over for en veninde udtryk for, at hun havde behov for frisk luft. Derfor ville hun gå hjem til sine forældres hus, der ligger cirka fem kilometer fra stationen i den sydlige del af Korsør.
Men Emilie Meng nåede aldrig hjem. Undervejs er hun formentlig blevet samlet op og udsat for en forbrydelse. Juleaftensdag fandt en hundelufter pigens lig, som var forsøgt gemt af vejen i en sø ved et vådområde 60 kilometer fra Korsør.
Torsdag aften mødtes 2500 mennesker klokken 18.30 ved Korsør Station og gik i fakkeltog mod Sankt Povls Kirke. Her tog præsterne Thomas Hansen og Anna Helleberg Kluge, som også konfirmerede Emilie Meng, imod de mange. Deltagerne sang tre salmer og bad fadervor. Præsterne holdt hver især gribende taler.
'Du, som har tændt millioner af stjerner'
I kirken var også Emilie Mengs moster og fætter mødt op.