Det var med at holde tungen lige i munden, hvis man kørte bil lørdag formiddag i Aalborg.
Hele byen var pludseligt offer for en kæmpe strømafbrydelse, der både påvirkede trafikken og borgernes varmeforsyning.
Og det viser sig, at det ikke var en IT-fejl, der kunne tage æren for at lukke hele byen ned.
Danmarks majestætiske nationalfugl havde nemlig lagt turen forbi en el-ledning. Og det kunne hverken svanen eller el-netværket holde til.
- Svanen fløj uheldigvis ind i en el-ledning, der simpelthen gjorde, at der skete en kortslutning, siger Frederik G. Schmidt, der er presseansvarlig hos Netselskabet N1.
Nak & Æd - se Jørgens våbenarsenal
Og der var ikke noget at gøre for svanen, som fløj direkte i døden.
- Der er jo helt absurde mængder strøm, der går igennem de store ledninger, så alt håb var ude for svanen, så snart den ramte ledningen, fortæller han.
Svanens indblanding i el-ledninger gjorde, at knap 40.000 borgere var uden strøm i 35 minutter.
Kø på de nordjyske veje
Nordjyllands Politi fik de første melding klokken 11.02 lørdag formiddag, hvor biler selv skulle navigere rundt i lyskrydsene.
Trafiklysene var nemlig også ramt af den store strømafbrydelse.
Derfor var politiet ude og opfordre de nordjyske borgere til at orientere sig godt og passe på hinanden, indtil de fik strømmen tilbage til byen.
Også Aalborg Forsyning blev nødt til at informere deres kunder om, at strømafbrydelsen gik ud over varmeforsyningen.
Efter kortslutningen måtte en tekniker manuelt koble systemet og strømmen til byen igen.