TDC-kunder oplever i øjeblikket problemer med mobilnetværket.
Mange skriver, at TDC's netværk er nede, og der er da også problemer med netværket, bekræfter Jonas Sunn Torp, der er kommunikationschef i TDC.
- Der er nogle problemer med det mobile netværk, men vi kender ikke omfanget endnu, siger han til Ekstra Bladet og tilføjer, at han ikke kan sige mere i øjeblikket.
Nedbruddet har ramt en lang række myndigheder i Danmark. Heriblandt flere politikredse i hele landet, skriver de på Twitter. Derfor er det i øjeblikket svært at komme i kontakt med politiet, hvis man har en telefon med TDC-abonnement.
Ligeså har Region Hovedstaden meddelt, at deres telefonlinjer er ramt, og borgere oplever problemer med at kontakte akuttelefonen 1813.
Ekstra Bladet har igen været i kontakt med kommunikationschef Jonas Sunn Torp klokken 12.21. Der er stadig intet nyt om, hvad der forårsager nedbruddet, og hvornår problemerne forventes at være løst.
Ekspertens overlevelsesråd: Forbered dig på alt
Ekstra Bladet følger sagen ...