Annonce:
Annonce:

Tina så sin arbejdsplads blive ædt af flammer: Et forfærdeligt syn

Tina Kæmsgaard så sin arbejdsplads gå op i røg efter 23 års ansættelse

Sådan ser Holbæk sygehus ud dagen derpå. Video: Per Rasmussen
Annonce:
Følg Samfund

Mindst 20 brandbiler og mellem 80-100 brandfolk kæmpede mod flammerne, da vaskeriet brød i brand ved Holbæk Sygehus omkring midnat, da tirsdag blev til onsdag.

Tina Kæmsgaard, som er afdelingsleder på vaskeriet fik en sms fra en medarbejder onsdag morgen, kort inden hun mødte på arbejde, om at vaskeriet var i brand på Holbæk Sygehus.

Men det tog hun med sindsro, og tænkte, 'det går nok', og at det ikke var større, end man kunne slukke det igen.

Hun mødte kl. 05.30.

- Men så skynder man sig herud alligevel og kommer igennem porten, og får det chok! Branden var ikke slukket, og der var stadig ild derinde, siger Tina Kæmsgaard.

Annonce:

- Jeg har aldrig oplevet noget lignende. Så det er mange år, der bare er 'sprunget' i luften, hvis man kan sige det sådan, lyder det fra Tina Kæmsgaard, der har været ansat på vaskeriet i 23 år. Foto: Per Rasmussen
- Jeg har aldrig oplevet noget lignende. Så det er mange år, der bare er 'sprunget' i luften, hvis man kan sige det sådan, lyder det fra Tina Kæmsgaard, der har været ansat på vaskeriet i 23 år. Foto: Per Rasmussen

- Det var et forfærdeligt syn at komme til. Det første, jeg tænkte, var selvfølgelig om alle medarbejderne var kommet ud, som var på nat, det var det vigtigste. Og det får jeg at vide, at det er de. Det anede jeg ikke noget om, fordi jeg ikke havde været på natarbejde.

Tina Kæmsgaard har været ansat på vaskeriet på Holbæk Sygehus i 23 år, og de sidste ti år har hun været afdelingsleder.

- Efter man får det at vide, får man ro på, men man bliver jo dødked af det, og kan slet ikke samle tankerne om noget som helst.

Onsdag eftermiddag kl 15 skulle hun og medarbejderne holde møde for at se, hvad der skal ske fremadrettet.

- Jeg ved jo ikke lige, hvad de har tænkt sig, siger vaskeri-lederen.

- Man har aldrig prøvet sådan noget her før. Jeg ved ikke, om jeg føler mig arbejdsløs, det er ikke den tanke jeg har. Jeg har den tanke, hvad nu med medarbejderne? Hvad skal vi? Hvad sker der. Bliver det revet ned, og bliver der bygget noget nyt? Eller hvor er vi henne?

Og det har været en voldsom nat for hende.

- Helt vildt. Jeg har aldrig oplevet noget lignende. Så det er mange år, der bare er 'sprunget' i luften, hvis man kan sige det sådan, lyder det fra Tina Kæmsgaard.

Udmattede brandfolk efter flere timers slukningsarbejde. Foto: Per Rasmussen
Udmattede brandfolk efter flere timers slukningsarbejde. Foto: Per Rasmussen
 

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Bandidos skal bekæmpes hårdt og med alle midler
Annonce:
Annonce:
Annonce:
Annonce: