Siden maj har Aarhus Letbanen testet de nye tog og teknikken bag på strækningen mellem Aarhus H og Universitetshospitalet i Skejby.
Indtil nu har testene været relativt få, men fra torsdag den 20. juli intensiveres testene. Det sker som led i den sidste fase før åbningen af den nye transportlinje sker 23. september.
Hidtil har handlet testene handlet om at tilpasse de tekniske systemer på letbanetog, spor, køreledningsanlæg og signaler. Den nye testfase fokuserer på at øve ibrugtagningen af letbanesystemet, skriver Aarhus Letbane i en pressemeddelelse.
Som en sporvogn, kører den nye letbane i Aarhus til dels på kørebanen og deler dermed plads på byens veje med de øvrige billister i byen.
Den moderne sporvogn kan derfor give problemer for trafikanterne, der siden 1971 ikke har været vant til tog på kørebanen i byen.
- Vi skal alle sammen lære at omgås letbanetogene. På trods af navnet vejer et letbanetog 50 tons, det kan ikke styre uden om forhindringer og bremselængden er lang. Til gengæld kører det hurtigt og er så lydsvagt, at det kan være svært at høre. Vi skal med andre ord vænne os af med uvaner som at køre over for gult, blive hængende i krydset ved venstresving eller løbe over vejen uden at se sig for, hvis vi vil undgå konflikter med letbanetogene, siger Claus Rehfeld Moshøj i pressemeddelse.
Indtil nu har letbanen kørt ganske forsigtigt gennem byen og personale har løbet foran togene for at sikre overkørslerne i vejkryds. Men med den næste fase er det altså slut.
For at hjælpe trafikanterne med at vænne sig til Letbanen, har Aarhus Letbane sammen med Aarhus Kommune lanceret en sikkerhedskampagne. Skilte, foldere, plakater, informationsbreve og en video på Facebook skal hjælpe fodgængere, cyklister og bilister til at omgå byens nye trafikant så sikkert som muligt.
- Det bedste råd er helt enkelt: Følg færdselsreglerne, så sker der ikke noget, siger Claus Rehfeld Moshøj.