Michael Flynn, der er Donald Trumps tidligere nationale sikkerhedsrådgiver i Det Hvide Hus, har mandag afslået at imødekomme en stævning fra Senatets efterretningskomité.
Flynn kommer dermed ikke til at vidne i sagen om Ruslands mulige indblanding i det amerikanske præsidentvalg. Den selv samme sag kostede Michael Flynn jobbet.
Den pensionerede general ønsker heller ikke at sende dokumenter om sagen til den relevante komité.
Efterretningskomitéen bad om dokumenter fra Flynn i et brev 28. april. Flynn afviste dog at samarbejde. Efterfølgende blev han stævnet.
Michael Flynn blev afskediget i midten af februar. Det skete efter kun 24 dage på posten som national sikkerhedsrådgiver for Donald Trump.
Den pensionerede general blev fyret, da det kom frem, at han havde undladt at oplyse, at han havde ført samtaler med den russiske ambassadør i USA.
Samtalerne handlede om USA's sanktioner mod Rusland.
Flynn havde samtidig vildledt vicepræsident Mike Pence og flere andre om sine handlinger.
Tidligere på måneden fortalte unavngivne kilder, at også tidligere præsident Barack Obama havde advaret Donald Trump mod at ansætte Flynn.
Obama talte angiveligt med Trump om Flynn i november sidste år. Samtalen fandt sted, efter at Donald Trump havde vundet valget.
Michael Flynn blev tidligere fyret som leder for USA's militære efterretningstjeneste (DIA) under Obama.
Obamas advarsel til Trump faldt i sammenhæng med Flynns rolle i netop DIA.
USA's justitsministerium har siden udpeget en særlig undersøgelsesdommer. Han skal efterforske, om der var forbindelser mellem Trump-kampagnen og Rusland under valgkampen i 2016.