Vild auktion: Det hele eksploderede på 20 minutter

En kinesisk stol, der var vurderet til maksimalt 20.000, er nu solgt for 1,7 millioner kroner efter heftig budkrig

Interessen for gamle stole fra Kina er tilsyneladende enorm.

På auktionshjemmesiden Bruun-Rasmussen er en kinesisk stol under kategorien 'ældre møbler' nemlig blevet solgt til et gigantisk beløb mandag 12. april.

Der er tale om en kinesisk armstol 'af rigt udskåret hardwood' fra Qing-dynastiet, der reagerede Kina fra 1644 til 1912.

Stolen anslås til at være fra den 19. århundrede.

Eskalerede hurtigt
Den kinesiske stol af brunt træ med et smukt ryglæn var af auktionsiden vurderet til mellem 15.-20.000 kroner.

Mandag ved 21.30-tiden håbede interesserede købere at erhverve sig stolen billigere. Her lå buddet på 11.000 kroner. Herfra gik det stærkt.

Utroligt stærkt.

13 minutter senere klokken 21.43 rundede buddet 100.000 kroner. To minutter senere 200.000 kroner. De næste ti minutter eksploderet budkrigen. Da klokken passerede 22 var seneste bud i omegnen af 1,5 millioner kroner.

To minutter senere faldt hammeren, og stolen blev solgt for hele 1,7 millioner kroner. Mere end 1.650.000 end den var vurderet til.

Ekstra Bladet forsøger at få en kommentar fra Bruun-Rasmussen, der måske kan opklare, hvad der fik budkrigen til at eksplodere.

Det er dog ikke første gang, at en auktion har udviklet sig ganske uventet.