Torsdag aften befandt Søren Ellegaard sig midt i orkanens øje, da en mand pludseligt begyndte at skyde betjente og civile på den famøse Paris-boulevard, Champs-Elysées.
En betjent døde, mens tre andre og en civil også blev ramt af skyderiet.
Dansker i Paris: - Jeg lå på jorden og ventede bare på, at en kugle ramte mig
Søren Ellegaard smed sig ned på jorden, da de første skud blev affyret. En af de ramte betjente faldt lige ved siden af ham.
Ekstra Bladet har talt med den danske Paris-turist dagen derpå. Når man spørger, hvordan han har det, svarer han prompte:
- Jeg har det fint!
Rend af journalister
Søren Ellegaard har haft rigelig af mulighed for at reflektere over torsdagens skuddrama. Han har nemlig ikke foretaget sig meget andet end at tale med journalister hele dagen.
Efter Paris-angreb: Mistænkt melder sig selv
Blandt andet har han talt med DR, der tog ham med tilbage til gerningsstedet.
- Da jeg kom da op, og verdenspressen så, at jeg blev filmet, og pegede på kuglehullerne, ville 30.000 journalister pludseligt tale med mig, fortæller han.
Det at vende tilbage til gårsdagens gerningssted og tale om den, rørte ham ikke ikke synderligt:
- Det var OK. Sådan virkelig. Jeg havde jo masser af tid til at overveje situationen og kigge på skudhullet i går. Da tænkte jeg: 'det er fandeme heldigt, mand', og det tænker jeg stadig.
Artiklen fortsætter under billedet..
'Træls oplevelse'
Flere af Søren Ellegaards venner har advaret ham om, at der muligvis kommer en efterreaktion, men på nuværende tidspunkt understreger han, at han altså har det fint:
- Jeg har ikke været i en skudsituation før, men jeg har det vitterligt fint. I går var selvfølgelig en træls oplevelse. Man sidder ikke og krydser af i turistbrochuren: 'Skudepisode, den tager jeg!', men jeg var meget pragmatisk i situationen, siger han og forsætter:
- Der er da en smule kildren i maven ved tanken om det, men helt basalt set har jeg det fint. Paris går videre, og det gør vi andre også.
Medier: Her er Paris-terroristen
Paris nægter at lade sig påvirke
Selvom Islamisk Stat allerede har taget skylden for angrebet, lader den franske by sig ikke påvirke af endnu et formodet terrorangreb.
- Stemningen i Paris er fuldstændig, helt og aldeles som den plejer at være, fortæller Søren Ellegaard og fortsætter:
- Jeg går lige nu op ad Champs Elysées. Solen skinner, og folk agerer fuldstændig, som de gjorde i går på samme tid. Det er en betryggende fornemmelse. Folk lader sig ikke påvirke af det her.
Selv vil Søren Ellegaard, som er på storbytur med sin kæreste, gå i parisernes fodspor og lægge gårsdagens drama fra sig for en stund.
- Vi holder den næste halvanden dag fri, så vi kan få dem oplevelse af Paris, vi kom efter. Vi skal hurtigst muligt finde en café, nyde solen og ikke sludre med flere journalister, griner han.