Frankrig blev fredag ramt af et blodigt terrorangreb, og en mand fra en forstad til Lyon er anholdt for at have angrebet en amerikansk-ejet gasfabrik, der blev ramt af flere eksplosioner, hvor mindst to personer blev såret.
Desuden var det halshuggede hoved af den mistænktes tidligere chef angiveligt sat op på et hegn, oplyser Frankrigs myndigheder.
Thorning: Afskyeligt terrorangreb i Frankrig
Manden har allerede været på en liste over mulige islamistiske ekstremister, men det er slet ikke et billede, naboerne kan genkende.
- Han er virkelig en meget flink person, som ikke generer nogen, som arbejder for sin familie og er diskret. Vi har aldrig haft problemer med ham, så simpelt er det, fortæller Ahmed, en nabo i Saint-Priest.
Kilde: Halshugget er gerningsmandens chef i Frankrig
- Vi har en positiv opfattelse af ham. Han har altid været meget respektfuld og flink mod alle. Han har aldrig generet nogen. Hvis vi siger noget dårligt om ham nu, ville det være falsk vidnesbyrd, siger Olmi, der ligeledes var nabo til den anholdte.
Det er stadig uklart, om der er flere anholdte eller mistænkte efter terrorangrebet.