I 2011 fik teleselskabet 3 lidt en lærestreg, når det gælder brugen af smartphones på Roskilde Festival. Masser af festivalgæster beklagede sig over dårligt netværk, og det kostede flere meget kritiske historier.
- Det var ikke sjovt at være 3 den gang, fortæller David Elsass fra 3 i dag til Mobil.nu.
- Vi blev overrasket over mobilbruget i 2011 og satte os straks efter som mål, at vi skulle have en monster hamrende 'mother fucking god' dækning på festivalen i 2012.
Roskilde erkender: Vores skilt er det rene fup
Siden 2011 har 3 derfor forøget netværkskapaciteten på Roskilde Festival med hele 1.470 procent.
Og i år har teleselskabet opsat en ny mobilmast i monitortårnene på Orange Scene, der dækker hele ’Pitten’ foran scenen.
LÆS OGSÅ: Så skarp er Google Maps blevet
Det er her, at der kan opleves den største spidsbelastning med 40.000-50.000 mennesker samlet på samme tid.
- Vi tager ikke nogen chancer, lover Kim Christensen, netværksdirektør i 3 Danmark og på spørgsmålet om, hvorvidt det er muligt at lægge 3′s mobilnetværk ned på årets Roskilde Festival, svarer han kort og godt 'Nej!'.
LÆS OGSÅ: 1 million mobilkunder får gratis mobildata i juli
I løbet af de første dage blev festivalens badesø godt besøgt. Se med her
Lørdag strømmede tusinder ind på campingpladsen. Se det her.
Der skete en fejl under valideringen af din bruger.
Gå til Min profil eller prøv igen senere.