Ældresex er et af de sidste tabuer. Her er langt fra nutidens idealer med photoshop-agtig lækkerhed og spændstige hard bodies i halsbrækkende stillinger og højt tempo til en virkelighed med svigtende helbred, uundgåeligt kropsligt forfald, impotens og tørhed.
Men heldigvis viser det sig, at ældre ikke lader sig kue af omverdens negative forestillinger om seniorsex.
En ny britisk undersøgelse peger på, at ældre er seksuelt aktive langt op i alderen. Studiet, der fulgte mere end 5000 britere mellem 50 og 90 viser, at en stor minoritet stadig nyder sex, også når de er rigtigt gamle - selv om aktiviteten dog falder i takt med alderen.
Desuden fremgår det, at et godt helbred er den største markør for et velfungerende sexliv.
Omkring 2/3 af både mænd og kvinder anser et tilfredsstillende sexliv som væsentligt for velfungerende parforhold.
De hyppigste sexrelaterede problemer for kvinder: 32 procent oplever at have svært ved at blive erotisk opstemt, og 27 har svært ved at få orgasme. 39 procent af mændene oplever erektionsbevær.
Læs mere om rapporten her
Underdanmark har dårligt sexliv
Ældresex holder liv i forholdet