Annonce:
Annonce:

Sådan undgår du 'dødsdildo'

Sådan undgår du at vække anal-opsigt på operationsbordet

Denne voldsomme vibrator går i begge huller, forklarer legetøjsekspert.
Denne voldsomme vibrator går i begge huller, forklarer legetøjsekspert.
Annonce:
Følg Sex & Samliv

Så skete det igen: En person stak en vibrator i numsen. Og måtte på skadestuen for at få den ud.

Hvis Emma bare havde fulgt de mest basale råd for brug af sexlegetøj, var hun aldrig endt på forsiden af alverdens netaviser.

I januar måtte den danske reality-stjerne Danni også skadestuen, da et stykke sexlegetøj ikke ville ud af hans numse. Han blev hurtigt (fejl-)døbt Buttplug-Danni som følge deraf.

Vi spurgte legetøjsblogger JoanB, hvordan skal forholde sig til det der sexlegetøj, så man ikke risikerer pinligheder og potentielle analskader. Buttplug-Danni og Emma er dog ikke alene om at anal-dumme sig godt og grundigt. Det har mange mænd og kvinder med garanti gjort ham kunsten efter tidligere.

Annonce:

- Emmas 'dødsdildo,' som dog slet ikke er en dildo, men derimod er en lille, pink vibrator, skulle aldrig nogensinde have været besøg i hendes hul nummer to, ifølge den danske sexlegetøjsekspert.

- Ønsker man sig en dildo eller en vibrator, som både kan benyttes vaginalt og analt, så køb for søren da en anal-dildo eller en anal-vibrator. Som begge er med en naturlig stopklods ude i enden af produktet. Så sexlegetøjet ikke kan forsvinde/smutte hele vejen op i anus.

- Dyrker man analsex med en mand, så er der en helt naturlig grænse for, hvor langt han kan komme op. Så her opstår problemet aldrig. Det samme gælder med analt sexlegetøj som buttplugs, anal-dildoer og anal-vibratorer, der alle er specieldesignet med en ofte pænt stor stopklods ude i enden af produktet. Bestående af en plade, en sugekop, en dildo eller vibrator med gummiklunker osv. Som rent fysisk signalerer og markerer hertil og ikke længere.

Annonce:

Andre gode sexlegetøjsprodukter til analt brug er fx analkæder og andre anale produkter med fx kugler af forskellige størrelser anbragt op ad skaftet, forklarer JoanB:

- Penetrationen sker i små etaper og er let at styre. Men hvor der fortsat er et håndtag, en ring eller en anden form for effektiv stopklods helt ude i enden af produktet.

Ondt i røven: Buttplugs fik mit sexliv tilbage på skinner

Lidt mere problematisk og farligt bliver det, hvis man vælger at benytte vaginalt designet sexlegetøj til at penetrere sig analt med. Er man i sin ophidselse fx for ivrig og/eller ens fingre er lidt for svedige eller fedtede under brugen, så er der en reel risiko for, at man ender med at gå i fodsporene på Danni, Emma og mange andre uheldige:

Annonce:

- I forbindelse med den anale penetration skabes et undertryk, som i Emmas tilfælde, hvor vibratoren så bliver suget hele vejen op. I mange tilfælde altså er den bare ikke til at få ud igen. Eller som i Dannis tilfælde, hvor snoren til vibratorægget øjensynlig knækkede, så ægget ikke kunne komme frem i lyset igen, siger legetøjsbloggeren.

Og nej, en ekstra lang agurk eller et ditto stearinlys er heller ikke lige sagen.

Det kan meget vel være, at grøntsagen ikke forsvinder hele vejen op, men både agurken og lyset kan i ophidselsens stund risikere at knække midt over. Så selv om ideen og tanken kan være nok så indbydende, så lad hellere være, fortsætter JoanB.

- Lige så snart det handler om anal penetration, må konklusionen være, at du udelukkende bør benytte de produkter, der nu engang er designet til det. Og er du/I i de mindste i tvivl, så lad være med at tage chancen. 

Læs JoanBs anabefalinger her

Mor til tre: Mit liv som dildotester

Sådan tackler pornostjerner anal-uheld

Annonce:
Annonce:
Annonce:
Spar med
Det kan du spare
Elpris lige nu
Vestdanmark
-
kr. pr. kWh*
Østdanmark
-
kr. pr. kWh*
Annonce:
Så er hun alligevel dansker
Annonce:

Hvilke nyheder skal vi vise her?

Med en gratis bruger kan du selv vælge!
Så er du altid opdateret på lige præcis det, der interesserer dig. Læs mere

Brugervilkår - Har du en bruger? Log ind

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

BANDELAND-AFSLØRING

Annonce:

Bagholdet

Annonce:
Annonce: