Spillere som Pierre-Emile Højbjerg, Viktor Fischer, Pione Sisto Andreas Christensen, Jannik Vestergaard, Yussuf Poulsen, Riza Durmisi og Uffe Bech var sidste sommmer med til at spille Danmark i semifinalen ved U21-EM, og dermed sikre Danmark en plads ved OL-slutrunden for første gang siden 1992.
Alle spillerne glædede sig meget til at spille OL, men når Danmark i aften spiller første kamp ved OL mod Irak, så er ingen af disse spillere med. Faktisk er hele 21 af de 23 spillere fra EM-slutrunden fraværende i Rio. Kun Jens Jønsson fra AGF og Nicolai Brock-Madsen fra Birmingham var med til kvalifikationen og er med i Rio.
I stedet er 18 mere eller mere ukendte spillere klar til at forsvare Danmarks stolthed og ære. Men hvor mange af spillerne kan du genkende?
Prøv vores lækre foto-quiz med de 18 danske spillere lige her. (Klik på den blå start-knap, så starter quizzen)
OL spilles ikke på FIFA-datoer, og derfor har klubberne ikke været indstillet på at lade spillerne tage til OL, selvom for eksempel Barcelona har valgt at lade Neymar spille med for Brasilien.
OL spilles som en turnering for spillere under 23 år - det vil sige, at dog med den undtagelse, at hvert land må have tre spillere over 23 år med, og det er derfor en spiller som Neymar kan være med for Brasilien.
Afløserens afløsers afløser klar til OL
Stopper det aldrig? Endnu en profil melder fra OL
Det hypede danske fodboldlandshold gik ned med hedeslag og kærestesorger
21 af de 23 navne fra sidste sommers U21-EM er IKKE med i Rio:
OL-hold smider tøjet: Her er de uden en trevl
Dansk håndboldstjerne smadrede toilet-møbel